Mieszkanie bez stresu

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Niepokój o zostawione w domu włączone żelazko zmaleje, gdy korzystamy z rozwiązań smart home.

Niebezpieczeństwo pożaru czy kradzieży w mieszkaniu jest w stanie wywołać spory stres. Badania z użyciem wariografu, przeprowadzone na zlecenie działającej w branży internetu rzeczy (Internet of Things) firmy Fibaro, wskazują, że u osób, które nie posiadają rozwiązań smart home, reakcja organizmu związana z napięciem emocjonalnym wywołanym podobnymi sytuacjami jest trzykrotnie większa. Rozwiązania, o których mowa, pozwalają zdalnie kierować domowymi urządzeniami np. za pomocą smartfonu.

Badanie przeprowadzone zostało przez agencję HumanGraph na dwóch grupach badawczych: osobach wykorzystujących technologię inteligentnego domu i tych, które takich rozwiązań nie posiadają. Obie grupy badawcze składały się z 30 reprezentantów. Badanie skupiało się na obserwacji napięcia emocjonalnego uczestników wywołanego sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu przez pomiar reakcji skórno-galwanicznej (przy wykorzystaniu wariografu) oraz na teście funkcji poznawczych.

Uczestnicy badania byli pytani o stan zabezpieczeń, aktualną sytuację w ich domach oraz zdarzenia losowe takie jak pożar, zalanie czy włamanie. Przed rozpoczęciem właściwej części dokonywany był pomiar bazowy, który pozwalał określić odchylenie wraz z pojawieniem się poszczególnych wątków. Wyniki badań pokazują, że już sama rozmowa na temat zabezpieczeń w domu zwiększa poziom napięcia emocjonalnego u osób, które nie korzystają z rozwiązań smart home. Natomiast wśród badanych z drugiej grupy nieodnotowano żadnej zmiany — poziom pozostawał taki sam, jak w przypadku rozmowy na neutralne tematy.

Wyobrażenie sytuacji niebezpiecznej, takiej jak pożar czy zalanie, zwiększyło jednak napięcie emocjonalne u obu grup. Wśród osób niewykorzystujących smart home reakcja na te sytuacje była trzykrotnie silniejsza. W przypadku pytań o włączone żelazko lub otwarte drzwi napięcie w grupy, osób niewykorzystujących rozwiązań smart home było dwukrotnie większe.

Druga część badania (test Stroop’a) wykazała, że sytuacja stresowa związana z domem silniej wpłynęła na osłabienie zdolności do hamowania automatycznych reakcji przez osoby nieposiadające rozwiązań smart home. Zdaniem Tomasza Szczurko z HumanGraph, wyniki tej części badania świadczą o tym, że taki lęk może się przekładać na osłabienie niektórych funkcji poznawczych.

Z kolei według Krzysztofa Banasiaka, wiceprezesa Fibaro, posiadanie rozwiązań smart home redukuje negatywny stres, ponieważ pozwala na zdalną analizę sytuacji w domu. To oznacza, że na przykład nie trzeba wracać się do mieszkania, by sprawdzić czy drzwi lub okno są zamknięte, ani nerwowo rozmyślać o włączonym żelazku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu