Mieszkanie bez stresu

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Niepokój o zostawione w domu włączone żelazko zmaleje, gdy korzystamy z rozwiązań smart home.

Niebezpieczeństwo pożaru czy kradzieży w mieszkaniu jest w stanie wywołać spory stres. Badania z użyciem wariografu, przeprowadzone na zlecenie działającej w branży internetu rzeczy (Internet of Things) firmy Fibaro, wskazują, że u osób, które nie posiadają rozwiązań smart home, reakcja organizmu związana z napięciem emocjonalnym wywołanym podobnymi sytuacjami jest trzykrotnie większa. Rozwiązania, o których mowa, pozwalają zdalnie kierować domowymi urządzeniami np. za pomocą smartfonu.

Badanie przeprowadzone zostało przez agencję HumanGraph na dwóch grupach badawczych: osobach wykorzystujących technologię inteligentnego domu i tych, które takich rozwiązań nie posiadają. Obie grupy badawcze składały się z 30 reprezentantów. Badanie skupiało się na obserwacji napięcia emocjonalnego uczestników wywołanego sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu przez pomiar reakcji skórno-galwanicznej (przy wykorzystaniu wariografu) oraz na teście funkcji poznawczych.

Uczestnicy badania byli pytani o stan zabezpieczeń, aktualną sytuację w ich domach oraz zdarzenia losowe takie jak pożar, zalanie czy włamanie. Przed rozpoczęciem właściwej części dokonywany był pomiar bazowy, który pozwalał określić odchylenie wraz z pojawieniem się poszczególnych wątków. Wyniki badań pokazują, że już sama rozmowa na temat zabezpieczeń w domu zwiększa poziom napięcia emocjonalnego u osób, które nie korzystają z rozwiązań smart home. Natomiast wśród badanych z drugiej grupy nieodnotowano żadnej zmiany — poziom pozostawał taki sam, jak w przypadku rozmowy na neutralne tematy.

Wyobrażenie sytuacji niebezpiecznej, takiej jak pożar czy zalanie, zwiększyło jednak napięcie emocjonalne u obu grup. Wśród osób niewykorzystujących smart home reakcja na te sytuacje była trzykrotnie silniejsza. W przypadku pytań o włączone żelazko lub otwarte drzwi napięcie w grupy, osób niewykorzystujących rozwiązań smart home było dwukrotnie większe.

Druga część badania (test Stroop’a) wykazała, że sytuacja stresowa związana z domem silniej wpłynęła na osłabienie zdolności do hamowania automatycznych reakcji przez osoby nieposiadające rozwiązań smart home. Zdaniem Tomasza Szczurko z HumanGraph, wyniki tej części badania świadczą o tym, że taki lęk może się przekładać na osłabienie niektórych funkcji poznawczych.

Z kolei według Krzysztofa Banasiaka, wiceprezesa Fibaro, posiadanie rozwiązań smart home redukuje negatywny stres, ponieważ pozwala na zdalną analizę sytuacji w domu. To oznacza, że na przykład nie trzeba wracać się do mieszkania, by sprawdzić czy drzwi lub okno są zamknięte, ani nerwowo rozmyślać o włączonym żelazku.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane