Mieszkanie plus korzyść dla gminy

opublikowano: 14-05-2017, 22:00

Samorządy dostaną na własność część lokali budowanych wspólnie z rządem.

Premier Beata Szydło poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła „pierwsze rozwiązania, będące podstawą do wprowadzenia programu Mieszkanie+”, który ma zapewnić mniej zamożnym Polakom tanie mieszkania na wynajem, z opcją dojścia do własności. Chodzi m.in. o „projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw”, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGKN), czyli rządowa spółka odpowiedzialna na realizację programu, nie traci czasu. Budowa nowych osiedli rozpoczęła się już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. Oba miasta miały jednak gotowe projekty osiedli i pozwolenia na budowę, zanim powstał pomysł na Mieszkanie+.

Pixaby CC0 Public Domain

— Niedawno rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę 186 mieszkań. Mieszkanie+ stworzyło nam po prostu nowe możliwości finansowania — informuje Arkadiusz Mateńko z Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej. Jarocin, gdzie ma powstać ponad 400 mieszkań, negocjował wcześniej warunki z Funduszem Municypalnym, zarządzanym przez BGK TFI, ale zrealizuje inwestycję pod szyldem Mieszkania+.

— Mamy już podpisanych z samorządami 69 listów intencyjnych, które mogą się przerodzić w umowy inwestycyjne. Warunkowych umów inwestycyjnych jest osiem, cztery z samorządami w Toruniu, Katowicach, Nysie i Radomiu, i cztery z prywatnymi inwestorami, m.in. w Warszawie i Pruszkowie — informuje Ewa Syta, rzecznik BGKN.

Za każdym razem rząd proponuje samorządowi inne rozwiązanie, ale mechanizm jest podobny. Inwestycję na zasadach komercyjnych realizuje spółka celowa, którą oprócz BGKN (zapewniającego finansowanie) tworzą gmina lub Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS). Samorząd wnosi grunty, a jako rozliczenie ich wartości może czasem dostać na własność część mieszkań.

Ziemię wnosi także skarb państwa i jego spółki, przewidziano też umowy z inwestorami prywatnymi. Biała Podlaska uzyskane mieszkania wniesie do zasobu komunalnego, ale nie ma jeszcze warunków najmu. Rząd chce, aby priorytetowo traktowane były rodziny wielodzietne. Prezydent Katowic chętnie przeznaczyłby uzyskane lokale dla najlepszych studentów. Jak zapowiada rząd, stawki najmu w Mieszkaniu+ nie przekroczą 10-20 zł za mkw. (lub 12-24 zł w opcji z wykupem).

— Wygląda to atrakcyjnie dla najemców z dużych miast jak Warszawa, gdzie średnio płaci się 47 zł za metr najmu. W małych gminach, gdzie program będzie realizowany, już nie, bo tam komercyjne stawki są na poziomie, jaki proponuje BGKN — mówi Maciej Górka, szef działu wsparcia sprzedaży w portalu Domiporta.pl (czytaj więcej na ten temat >>). Jego zdaniem na Mieszkaniu+ samorządy skorzystają.

— Przyspieszy np. przygotowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Beneficjentami będą też lokalne firmy budowlane oraz dostawcy i producenci materiałów — uważa Maciej Górka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane