Czytasz dzięki

Mieszkaniowe kredyty spłacamy sumiennie

opublikowano: 27-07-2015, 22:00

Polacy używają kart kredytowych z głową, przez co ryzyko załamania na rynku finansowym spada.

W pętlę zadłużenia łatwo wpaść, zaciągając kredyt na spłatę obecnych zobowiązań. Takie były pierwsze symptomy kryzysu w USA przed ośmiu laty. Osoby niezdolne do spłaty kredytu mieszkaniowego ze swoich dochodów zaczęły zadłużać się m.in. na kartach kredytowych. Eksperci uważają, że Polacy są pod tym względem znacznie ostrożniejsi.

— Scenariusz amerykański raczej nam nie grozi. Przyczyną jest zarówno rozważne i ostrożne korzystanie z kart kredytowych, jak i to, że kredytobiorcy mieszkaniowi obsługują znacznie lepiej również kredyty ratalne i gotówkowe w stosunku do osób nieposiadających kredytów mieszkaniowych — twierdzi Rafał Bednarek, wiceprezes Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Wynikać to może z kilku powodów. Po pierwsze, świadomość spłaty wysokich zobowiązań na wiele lat może skłaniać do większej rozwagi w finansach domowych. Po drugie, z kredytu mieszkaniowego często korzystają osoby posiadające średnie i wysokie dochody, zapewniające terminową spłatę zobowiązań. Ponadto, mieszkanie nadal jest w Polsce traktowane jako ważne aktywo, które staje się w przyszłości podstawowym majątkiem rodziny.

Warto też zaznaczyć, że w Polsce karty kredytowe nie są tak popularne jak za oceanem. Posiada je tylko co trzecia osoba spłacająca kredyt mieszkaniowy (1,1 mln osób), a ponad 0,5 mln tych kart używana jest sporadycznie bądź wcale.

Z danych BIK wynika, że na koniec maja 2015 r. kredyty mieszkaniowe w naszym kraju spłacało 3,4 mln osób. Wiele z nich zaciągnęło je wraz z drugą osobą, a zdarza

się, że współkredytobiorców było więcej. Jedynie 28 proc. kredytów spłacała jedna osoba. Mimo tak zróżnicowanej grupy kredytobiorców zadłużenie mieszkaniowe Polaków jest regulowane bardzo dobrze. Jak podają analitycy BIK, poważniejsze opóźnienia w obsłudze (powyżej 90 dni) ma jedynie 3,3 proc. kredytobiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane