Czytasz dzięki

Migranci zakłócili ruch w tunelu pod kanałem La Manche

DI, PAP
opublikowano: 04-07-2015, 08:13

Migranci usiłujący za wszelką cenę przedostać się do Wielkiej Brytanii spowodowali w nocy z piątku na sobotę poważne zakłócenia w ruchu pociągów w tunelu pod kanałem La Manche - poinformowały władze francuskie.

Jak oświadczył rzecznik prefektury departamentu Pas-de-Calais ok. 150 migrantów z przeważnie z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu usiłowało wtargnąć na peron dla wsiadających. Niektórzy próbowali nawet wskakiwać do pociągów będących w ruchu.

Inni podejmowali próby ukrycia się w ładowniach ciężarówek oczekujących na załadunek do specjalnych pociągów towarowych Shuttle przewożących je przez tunel.

"Musieliśmy sprawdzać każdy wagon i każdą platformę towarową, co wymagało czasu" - powiedział rzecznik prefektury. Na peronach gromadziły się tłumy pasażerów oczekujących na pociągi. Na przewóz oczekiwały też długie kolejki ciężarówek i samochodów osobowych.

"Takie próby ominięcia kontroli notujemy codziennie" - dodał rzecznik Eurotunelu.

Zakłócenia trwały kilka godzin. Po północy, czasu lokalnego, sytuacja unormowała się.

Migranci, którym udało się pokonać Morze Śródziemne i dostać do Włoch, kierują się dalej przez Francję do Wielkiej Brytanii lub do Niemiec. Według władz francuskich w rejonie Calais przebywa ok. 3 tys. migrantów, głównie z Erytrei, Etiopii, Sudanu i Afganistanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane