Mikrofirmy chętne na faktoring online

opublikowano: 10-08-2017, 22:00

Po miesiącu funkcjonowania Finiata finansuje faktury dwóch tysięcy najmniejszych przedsiębiorców. Wypłaciła im prawie 2 mln zł.

Finiata, założony w Niemczech fintech, który 28 czerwca rozpoczął działalność na polskim rynku z ofertą faktoringu online dla mikroprzedsiębiorców, chwali się pierwszymi sukcesami. W ciągu miesiąca z produktu firmy skorzystało ponad 2 tys. podmiotów, które otrzymały ponad 2 mln zł na poczet swoich faktur. Przy tym wartość wszystkich, które trafiły do Finiaty, opiewała na prawie 5 mln zł. Średnio jedna finansowana faktura wynosiła 3,8 tys. zł.

Zdaniem Tomasza Domagalskiego, prezesa polskiej Finiaty, jak na pierwszy miesiąc działalności, to bardzo dobry wynik. — Pokazuje on, że w mikrofaktoringu tkwi duży potencjał. Do końca roku planujemy zdobyć 12 tysięcy klientów i wypłacać im miesięcznie 4 ml zł — mówi Tomasz Domagalski. Firma ujawnia także profil swojego klienta. Ponad 70 proc. to osoby prowadzące działalność gospodarczą, a pozostali klienci są właścicielami spółek z o.o. Średnio wystawiają 15 faktur miesięcznie o wartości 7600 zł każda. Najbardziej popularny termin płatności to 30 dni (39 proc.), następnie 14 dni (28 proc.). Faktury opłacane po 60 dniach stanowią 21 proc. wszystkich.

Usługa Finiaty to tak zwany faktoring cichy z regresem. Fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy oraz faktorowi. Pieniądze są wypłacane najpóźniej w ciągu 24 godzin od momentu zaakceptowania faktury w systemie. Cały proces odbywa się online. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z usługi Finiaty, rejestruje się na stronie firmy i otrzymuje limit faktoringowy po automatycznej ocenie przez system. Samodzielnie ustala okres jej finansowania, a jeżeli pierwotny termin okaże się zbyt krótki, może go przedłużyć maksymalnie do 120 dni. Przy tym za pierwsze 14 dni nie zapłaci nic. Generalnie opłata jest stała i wynosi 4 zł + VAT za każde 100 zł kwoty na finansowanej fakturze, za 30 dni okresu finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu