Mikrofirmy za mało zarabiają

opublikowano: 03-10-2018, 22:00

Problemy finansowe najmniejszych przedsiębiorców to efekt głównie za niskich albo nieregularnych przychodów.

Prawie połowa polskich mikrofirm w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczyła problemów finansowych – wynika z badania „Bezpieczeństwo finansowe małych firm”. Zostało ono przeprowadzone na zlecenie firmy faktoringowej Smeo we współpracy z ERIF Biuro Informacji Gospodarczej w sierpniu 2018 r. wśród przedsiębiorstw zatrudniających do 10 pracowników. Co dziesiąta ankietowana spółka z takimi kłopotami borykała się regularnie, a 55 proc. popadła w nie kilkukrotnie.

Najczęściej problemy finansowe mikroprzedsiębiorców związane są ze zbyt niskim (38 proc.) lub nieregularnym poziomem przychodów (35 proc.). Aż 31 proc. ankietowanych narzeka na zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności. Natomiast w co czwartym przedsiębiorstwie dochodzi do okresowych braków gotówki, co skutkuje utratą płynności finansowej. Jedna piąta właścicieli mikrofirm jako główną przyczynę trudności podaje utratę kluczowych kontrahentów, 13 proc. jest pogrążanych przez błędne oszacowanie kosztów realizacji zlecenia, a co dziesiątego – reklamacje składane przez ich klientów.

Przy tym jednoosobowe działalności gospodarcze zdecydowanie częściej niż przedsiębiorcy działający w formie spółek mają problem z utrzymaniem regularności przychodu. Natomiast spółki dwukrotnieczęściej popadają w kłopoty związane z realizacją zleceń – nie doszacowują kosztów ich realizacji lub ponoszą skutki finansowe reklamacji. Różnice widać także w poszczególnych sektorach. Przedsiębiorstwa handlowe zdecydowanie częściej narzekają na zbyt niską sprzedaż (48 proc. w porównaniu do 33 proc. w sektorze usług i 39 proc. w produkcji). Główną bolączką firm usługowych jest natomiast kłopot z zapewnieniem regularności przychodu (40 proc.). W handlu sytuacja wygląda pod tym względem znacznie stabilniej - tylko 24 proc. firm z tego sektora deklaruje ten problem.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Podobne kłopoty przekładają się bezpośrednio na zdolność do utrzymania płynności finansowej w poszczególnych sektorach. Do okresowych deficytów gotówki na bieżącą działalność dochodzi najczęściej w firmach usługowych (32 proc.). W handlu i produkcji na ten problem wskazuje odpowiednio 17 proc. i 15 proc. właścicieli firm.

Smeo zbadało też, jak przedsiębiorcy radzą sobie z trudnościami finansowymi. Okazuje się, że w celu ratowania biznesu najczęściej sięgają po prywatne pieniądze. Postępuje tak aż 34 proc. badanych. Z kolei 20 proc. przyznaje, że pieniądze pożycza od znajomych. Co piąta firma popadająca w kłopoty opóźnia płatności wobec dostawców. Taki sam odsetek korzysta w podobnej sytuacji z kredytu, a 17 proc. firm uruchamia rezerwę finansową. Co dziesiąta spółka sięga po faktoring. Podobny odsetek decyduje się na rozwiązania ostateczne — korzysta z usług firm windykacyjnych lub prawnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu