Milczą i myślą

Marcin Goralewski
20-09-2004, 00:00

We wtorek największa spółka paliwowa będzie miała nowego prezesa. Członkowie rady milczą, a rynek huczy od plotek.

Tylko jedno jest pewne. Podczas jutrzejszego posiedzenia, rada nadzorcza PKN Orlen wybierze nowego prezesa zarządu spółki.

— Nie ma innego wyjścia. Rada gotowa jest podjąć taką decyzję już na wtorkowym posiedzeniu. Nie będzie zwłoki — mówi jeden z jej członków.

Jarmark Orlen

Kto zastąpi Janusza Wiśniewskiego, który po odwołaniu Jacka Walczykowskiego, czasowo pełnio obowiązki prezesa? Podczas piątkowego posiedzenia wybrano krótką listę na której znalazły się zarówno osoby rekomendowane przez firmę doradczą Korn Ferry International, jak i osoby zasiadające w radzie.

— Przestańcie robić jarmark z procesu wyboru szefa Orlenu. Żadnych nazwisk — denerwuje się jeden z członków rady nominowany przez skarb państwa.

W piątek informowaliśmy, że rada nadzorcza koncernu ma swojego czarnego konia — osobę nie pojawiającą się do tej pory w spekulacjach, a cieszącą się poparciem skarbu państwa. Informację tę potwierdził Krzysztof Żyndul, członek rady i szef Nafty Polskiej. Pojawiają się bliżej nie znane nazwiska — związanego z doradztwem inwestycyjnym i bankowością Jana Walasa oraz Wiesława Skwarko, byłego członka zarządu Rotschild Polska (doradzającego przy prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej), dyrektora biura prywatyzacji w NP.

Jawnie, czyli źle

— Nikt nie potwierdzi żadnych nazwisk. Byłoby to działanie wbrew sobie. Upublicznienie poprzedniej listy przysporzyło więcej szkody niż pożytku — tłumaczy jeden z członków rady.

Sobotnia prasa, odcięta od nowych informacji, przypominała, że rada może wybrać na fotel prezesa Orlenu Igora Chalupca, wiceministra finansów i Pawła Gricuka z JP Morgan. Korzystając z list wcześniejszych kandydatów warto przypomnieć też Piotra Kamińskiego, wiceprezesa PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Milczą i myślą