Miliardy złotych na zdrowie

KWS
opublikowano: 08-02-2018, 11:37
aktualizacja: 08-02-2018, 11:38

Polacy dostrzegają problemy publicznej służby zdrowia i coraz częściej leczą się prywatnie. Rynek dodatkowych ubezpieczeń dynamicznie rośnie.

Składka przypisana brutto na rynku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych wzrosła w III kw. 2017 r. o 21 proc. r/r i osiągnęła wartość 482,4 mln zł, wynika z danych opublikowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU). Z prywatnej opieki korzysta 2,17 mln osób (wzrost o 23 proc. rdr).

– Ciągły wzrost liczby ubezpieczonych pokazuje, że Polacy doceniają komfort oferowany przez polisy zdrowotne, zarówno indywidualne, jak i grupowe. Należy jednak zaznaczyć, że nadal korzystają z nich przede wszystkim w ramach tzw. medycyny naprawczej. Oznacza to, że decydują się na zakup polisy lub korzystanie ze świadczeń dopiero w momencie, w którym mają problemy ze zdrowiem. Niestety, co do zasady, bagatelizujemy i lekceważymy konieczność regularnego sprawdzania stanu zdrowia, nawet gdy nic nam nie dolega. Warto pamiętać, że zdrowy tryb życia nie ogranicza się wyłącznie do odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej. Te dwa elementy powinny być uzupełnione o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – komentuje Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych w firmie ubezpieczeniowej Saltus.
 
Dorota M. Fal, ekspertka PIU, zauważa inny problem.

– Polacy, świadomi problemów, z którymi boryka się publiczna służba zdrowia, coraz częściej sami inwestują w zdrowie horrendalne sumy. Już teraz wydają ponad 40 mld zł, a niektóre zestawienia pokazują, że nawet 46 mld zł – mówi Dorota M. Fal.

W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (publikowanym od 2005 r.) Polska znalazła się na szóstym miejscu od końca.

– To pokazuje, że konieczne są niezbędne zmiany legislacyjne. Wzór powinniśmy czerpać z krajów europejskich, które znajdują się na szczycie rankingu, jak Holandia, Szwajcaria, czy z państw skandynawskich – dodaje ekspertka PIU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KWS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu