Milion baryłek z Iranu

opublikowano: 15-12-2016, 22:00

PKN Orlen kupił milion baryłek ropy naftowej typu Iranian Light. Trafi w styczniu do gdańskiego Naftoportu, a następnie do rafinerii w Płocku.

Nawiązanie współpracy z Irańską Narodową Kompanią Naftową (NIOC) jest elementem strategii dostaw ropy PKN Orlen, która ma na celu budowę relacji handlowych z największymi producentami na świecie i otwarcie na różne kierunki. W ostatnich dwóch latach koncern sprowadza różne gatunki ropy z Zatoki Perskiej (Irak, Arabia Saudyjska).

Od połowy bieżącego roku ropa arabska zyskała stałą pozycję w rafineriach Orlenu, a zawarta w maju umowa z Saudi Aramco została w listopadzie przedłużona na kolejny rok. Przerób zakupionego ładunku z Iranu pozwoli określić plany dostaw z tego kierunku.

Sytuacja na rynku umożliwia otwarcie się na alternatywnych dostawców, co zwiększa elastyczność i efektywność planowania zaopatrzenia w surowiec w całej grupie kapitałowej. Zaopatrzenie rafinerii koncernu odbywa się na podstawie umów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG i Saudi Aramco. PKN Orlen jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 gatunków ropy z całego świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu