Miliony czekają na średnie miasta

AR
27-06-2017, 16:29
aktualizacja: 27-06-2017, 16:51

2,5 mld zł – tyle unijnej gotówki trafi do średnich miast w ciągu kilku najbliższych kilku lat. Z tego na samorządowe inwestycje w infrastrukturę – 60 mln zł.

W ramach tzw. „Pakietu działań dla średnich miast”, który jest częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR),  ministerstwo rozwoju w najbliższych latach zaoferuje średnim miastom między innymi 2,5 mld zł dedykowanego wsparcia z funduszy UE na lata 2014-2020 (resort informował o tym już w kwietniu). Skorzystać będą mogły 122 ośrodki miejskie zidentyfikowane przez Polską Akademię Nauk na potrzeby SOR, które w największym stopniu „tracą funkcje społeczno-gospodarcze”.

We wtorek na specjalnej konferencji pt. "Nowe podejście - nowe możliwości" ministerstwo zdradziło szczegóły tego wsparcia. Najważniejszym źródłem finansowania dla wytypowanych w SOR średnich miast będą środki z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Przewidziane obszary pomocy są związane zarówno z tworzeniem odpowiednich warunków dla rozwoju inwestycji prywatnych jak i inwestycji publicznych. Nabory na unijne dotacje są przewidziane na kolejne lata, a niektóre już ruszyły.

970 mln zł – o tyle różne instytucje ze średnich miast będą mogły wnioskować w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Rozwój (nazywanego POWER), czyli na dofinansowanie kształcenia i rozwoju kadr dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców;

900 mln zł – tyle trafi do inwestorów w średnich miastach poprzez Program Operacyjny Inteligentny Rozwój;

520 mln zł – tyle trafi do samorządów i przedsiębiorców ze średnich miast poprzez Program Operacyjny Polska Wschodnia;

60 mln zł – tyle trafi na wsparcie inwestycji średnich miast w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz więcej

Euro fot. Bloomberg

Poza dedykowanym wsparciem z funduszy europejskich "Pakiet działań dla średnich miast" obejmuje też inne inicjatywy. Jego elementy to m.in.: preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Oferuje on wsparcie dla inwestycji w całości dofinansowanych ze środków krajowych lub możliwość zdobycia kapitału na wkład własny dla projektów realizowanych ze środków unijnych – m.in. związanych z sektorem wodno-kanalizacyjnym, gospodarką odpadami, dostarczeniem energii oraz gazu, infrastrukturą społeczną, rewitalizacją, transportem zbiorowym i ochroną zdrowia.

Pakiet ma się przyczynić też do rozwoju przedsiębiorczości w średnich miastach oraz rozwoju współpracy pomiędzy nimi a samorządami, np. poprzez promowanie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), ale nie tylko. O najważniejszych postulatach firm do samorządów na konferencji mówił m.in. Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zaznaczył, że przedsiębiorcy wskazują zazwyczaj na: ulgi podatkowe, wspieranie firm poprzez zakupy, dbanie o zapewnienie w regionie kształcenia adekwatnego do potrzeb firm, przyjazne urzędy oraz inwestowanie w infrastrukturę.

- Kupowanie w lokalnych firmach jest jednym z przejawów realnego wsparcia samorządu dla przedsiębiorców (...) - tłumaczył Cezary Kaźmierczak. Dodał, że np. w Koszalinie spośród ogółu wydatków gminy na zakupy tylko 140 mln zł trafia do lokalnych firm, a ponad 300 mln zł do innych.

- Ważna dla przedsiębiorców jest też infrastruktura drogowa. Firmy podkreślają, że lepiej jest, gdy gmina wybuduje dla nich drogę niż jakikolwiek inny budynek. To przyspiesza dostawy i przekłada się na kondycję przedsiębiorstw - zaznaczył Cezary Kaźmierczak.

LICZBA:

255 – tyle jest w Polsce miejscowości, które spełniają rządowe kryteria średniego miast - mają powyżej 20 tys. mieszkańców lub powyżej 15 tys. i są jednocześnie stolicami powiatów (z wyłączeniem miast wojewódzkich). Do wsparcia w ramach "Pakietu dla średnich miast" wytypowano jednak tylko połowę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Miliony czekają na średnie miasta