Miliony dla ambitnych

opublikowano: 17-11-2016, 22:00

Polski Fundusz Rozwoju ma pieniądze na innowacyjną działalność start-upów. Eksperci dodają, że finanse to nie wszystko.

W przyszłym tygodniu poznamy listę podmiotów venture capital, które wraz z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) uruchomią fundusze w ramach programu ScaleUp. To jeden z wielu elementów, które tworzą program Start In Poland, służący rządowemu wsparciu start-upów oraz małych i średnich innowacyjnych firm. ScaleUp to pilotaż programu akceleracyjnego, który ma na celu nawiązanie i rozwijanie współpracy pomiędzy firmami z sektora MSP i największymi przedsiębiorstwami gospodarki. Plany programu Start in Poland zaprezentowano podczas Kongresu 590.

Gdzie szukać pieniędzy dla innowacyjnych firm? W funduszach venture capital i w Polskim Funduszu Rozwoju — wynika z „Prezentacji programu Start In Poland” w Rzeszowie Jasionce.
Zobacz więcej

FUNDUSZE NA POMOC:

Gdzie szukać pieniędzy dla innowacyjnych firm? W funduszach venture capital i w Polskim Funduszu Rozwoju — wynika z „Prezentacji programu Start In Poland” w Rzeszowie Jasionce. Maciej Gocłoń

— Z jednej strony firmy z sektora MSP są największym płatnikiem podatków, z drugiej — gospodarkę tworzą wielkie, zbiurokratyzowane, powolne i niesterowane kolosy. Chcemy, aby obie grupy firm, tak różnych, z których każda ma swoje zalety, nawiązały ścisłą współpracę. To połączenie kreatywnych przedsiębiorców z zasobami dużych firm, w tym spółek skarbu państwa — mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

— Nie ujawnię chyba wielkiej tajemnicy, jeśli powiem, że zamiast planowanych 6 programów akceleracyjnych uruchomionych zostanie 10  — dodaje Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju. W przyszłym roku PFR poszuka partnerów do funduszy w wybranych branżach. Do końca miesiąca uruchomiona zostanie procedura poszukiwania partnerów w ramach PFR Starter, z którego pieniądze będą dostępne dla firm już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przeciętna wartość inwestycji szacowana jest na 500 tys. zł. Zostanie ona sfinansowana przez PFR i wybrane fundusze VC w proporcji 85/15 proc.

— Zgodnie ze strategią na rzecz zrównoważonego rozwoju pracujmy nad reindustrializacją przemysłu. Wiemy, że trudno konkurować z globalnymi przedsiębiorstwami tradycyjnej gospodarki. Dlatego chcemy inwestować w firmy, które będą tworzyły nowe usługi i nowe produkty w skali globalnej. Mamy ogromną szansę na sukces, bo w Polsce są przedsiębiorcy, którzy takie firmy mogą stworzyć — dodaje Jadwiga Emilewicz.

W przyszłym roku ruszą kolejne programy w ramach Start In Poland. Jeden z nich to PFR Biznest, który będzie zajmował się inwestycjami bezpośrednimi w spółki wraz z aniołami biznesu w proporcji 50/50. Minimalna inwestycja została określona już na 200 tys. zł.

— Komentując plany PFR, trzeba powiedzieć, że współpraca z aniołem biznesu jest najlepszym rozwiązaniem dla młodego przedsiębiorcy. Pozwala najwięcej się nauczyć, ustalić hierarchę prac, ich harmonogram — mówi Wojciech Dołkowski z Business Angels Club.

— Najważniejsza dla młodych przedsiębiorców jest edukacja. Jeśli otrzymają pieniądze, jest duże ryzyko, że wydadzą je nierozsądnie. Dlatego ciepło przyjmuję programy oparte na akceleracji — dodaje Paweł Sieczkiewicz z Telemedi.co.

Kolejny program to PFR Otwarte Inwestycje, który skupi się na finansowaniu przez wybranych inwestorów (VC) innowacyjnych firm na etapie inkubacji i akceleracji technologicznej projektów B+R. — Program ogłosiliśmy w czerwcu. Mamy ułożone precyzyjne kalendarium — mówi Eliza Kruczkowska. Innowacyjne małe i średnie firmy będą mogły otrzymać pieniądze na rozwój i ekspansję w ramach planowanego programu PFR KOFFI.

— Poza finansowaniem pracujemy też nad zmianą otoczenia prawnego. Ogłaszana właśnie konstytucja biznesu ma tworzyć takie warunki, aby to Polska była krajem, do którego przyjeżdża się otwierać firmy — mówi Jadwiga Emilewicz.

— Poza tymi wszystkimi narzędziami dla młodych przedsiębiorców najważniejsze jest nauczenie ich, że muszą zrezygnować z roszczeniowej pozycji. Tak się nie da zbudować biznesu — podsumowuje Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu