Miliony na nowe Muzeum Enigmy

opublikowano: 25-09-2017, 15:56
aktualizacja: 25-09-2017, 16:01

W ciągu dwóch lat w Poznaniu powstanie nowoczesne muzeum, które upamiętni słynnych polskich kryptologów z czasów II wojny światowej. Miasto wyłoży 5 mln zł, pozostałe 10 mln pokryje unijna dotacja.

Poznań śmiało sięga do historii - miasto jest coraz bliżej realizacji projektu, który urozmaici turystyczną mapę Polski i może okazać się konkurencją dla warszawskiego Muzeum Kopernika. A wszystko to za 15 mln zł – tyle będzie kosztować dostosowanie auli dawnego Collegium Historicum (Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) na potrzeby nowoczesnego, interaktywnego Muzeum Enigmy. Po zgodzie marszałka na unijną dotację, inwestycja ruszy już niedługo - zapowiada ratusz. 

Projekt Centrum Szyfrów Enigmy w Poznaniu
Zobacz więcej

Projekt Centrum Szyfrów Enigmy w Poznaniu Fot. UM w Poznaniu

Poznańskie Muzeum Enigmy ma powstać do 2019 roku i będzie funkcjonować pod nazwą Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Trzej kryptolodzy ukończyli matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. Przed II wojną światową byli zatrudnieni w mieszczącej się obok poznańskiej uczelni filii Biura Szyfrów Wojska Polskiego. Historycy są zgodni co do tego, że złamanie przez nich kodów niemieckiej maszyny szyfrującej miało wielkie znaczenie dla losów II wojny światowej -  ich dokonania skróciły czas trwania wojny i przyczyniły się do zwycięstwa aliantów w Europie. Do 1938 roku Polacy odszyfrowywali większość niemieckich tajnych depesz. Zrekonstruowali także niemiecką maszynę i tuż przed wybuchem wojny przekazali po jednym egzemplarzu przedstawicielom wywiadów Wielkiej Brytanii i Francji.

Centrum powstanie przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Św. Marcin, w miejscu, gdzie przed II Wojną Światową (w nieistniejącym już budynku intendentury wojskowej), działała filia Biura Szyfrów, a później, przez ponad 40 lat, Komitet Wojewódzki PZPR, czyli "dom partii". Do niedawna w budynku mieściło się Collegium Historicum, które zmieniło siedzibę, zwalniając budynek.

W marcu tego roku wybrano wykonawcę koncepcji przyszłego muzeum. Została nim krakowska firma New Amsterdam. Pod koniec czerwca z kolei Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o finansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 15 mln zł. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał ponad 10 mln dofinansowania, reszta to wkład miasta. 

Projekt funkcjonalny centrum został wybrany spośród trzech propozycji przygotowanych przez firmę New Amsterdam. Ekspozycja wykonana zostanie w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jak również metody tradycyjne, tj. dioramy, stanowiska warsztatowe, czy też zadania dla zwiedzających wykorzystujące rekwizyty. Całość ukazywać będzie nie tylko dzieje związane z matematykami Uniwersytetu Poznańskiego, którzy zdołali złamać szyfr stosowany w maszynie Enigma, lecz poświęcona zostanie również matematyce, informatyce i kryptologii. Centrum Szyfrów Enigma zajmie prawie 1000 metrów kwadratowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu