Millennium pod presją bessy

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 21-07-2008, 00:00

W minionym tygodniu kurs Banku Millennium zyskał ponad 11 proc. i to na jednej sesji. To wystarczyło, by jego notowania znalazły się po całym tygodniu na sporym plusie, choć bilans całej giełdy jest około zera. Szczęśliwa sesja dla Millennium i całego sektora zdarzyła się w czwartek, kiedy WIG-Banki zyskał 5,7 proc. To była reakcja na rajd cenowy banków w USA. A wszystko za sprawą Wells Fargo, największego banku na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, który podał lepsze wyniki od prognozowanych.

W czwartek wśród banków najbardziej podrożały akcje Millennium, który tradycyjnie pierwszy publikuje raporty kwartalne. Jego wyniki poznamy przed dzisiejszą sesją. Z uwagi na dekoniunkturę na rynku kapitałowym nie można mieć zbyt wygórowanych oczekiwań, wobec banku, jak i całego sektora. Jeśli chodzi o prognozy Millennium, to wśród analityków najczęściej słychać komentarze, że będą przyzwoite.

Brokerzy spodziewają się, że zanotuje niższy wynik netto niż ubiegłoroczny, i z I kwartału. Według DM PKO BP, bank zarobił na czysto 108 mln zł. Specjaliści z BRE Banku i Wood Company uważają, że zarobi 114 mln zł, a analitycy z DM IDM i CA IB oczekują blisko 118 mln zł. Rok temu zysk wyniósł 128 mln zł, a pierwszy kwartał 2008 r. dostarczył spółce 127 mln zł zysku netto. Analitycy DM PKO BP oceniają wyniki Millennium za II kwartał jako słabe. Specjaliści DM IDM i BRE Banku podkreślają, że są przyzwoite, biorąc pod uwagę dekoniunkturę na giełdzie i zaangażowanie banku na rynku funduszy inwestycyjnych.

Analitycy zwracają uwagę, że w I kwartale bankowi

w dużym stopniu udało się nadrobić spadek dochodów prowizyjnych związanych z rynkiem kapitałowym dzięki wzrostowi prowizji na ubezpieczeniach. Jednak według DM PKO BP, część z nich miała charakter jednorazowy i należy spodziewać się, że dochody prowizyjne w II kwartale wyraźnie spadną. Rynek oczekuje wzrostu wyniku odsetkowego, nawet w tempie dwucyfrowym, ze względu na rosnącą sprzedaż. Analitycy prognozują, że w II kwartale Bank Millennium zdołał sprzedać więcej kredytów hipotecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy