MinFin przygotowuje plan pomocy dla PLL LOT

Zakłady Chemiczne "Permedia" Spółka Akcyjna
24-09-2001, 13:41

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Finansów przygotowuje plan pomocy dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Ma on na celu utrzymanie działalności operacyjnej spółki mimo ogromnego wzrostu kosztów ubezpieczeń.

LOT poprosił o udzielenie gwarancji rządowych obejmujących odpowiedzialność przewoźnika za szkody wobec stron trzecich w zakresie ryzyk wojennych i aktów terrorystycznych, w przypadku gdyby szkody te były powyżej 50 milionów dolarów.

Jeśli rząd nie udzieli pomocy spółka, której około 37 procent akcji ma Swissair Group, może stanąć w obliczu konieczności zaprzestania działalności operacyjnej od poniedziałku 24 września.

Do tej pory LOT miał polisę ubezpieczeniową od wszelkich ryzyk związanych z operacjami lotniczymi w czasie pokoju i czasie wojny do wysokości dwóch miliardów dolarów za każde zdarzenie lub wypadek lotniczy, ale po ataku na USA reasekuratorzy poinformowali spółkę, że od poniedziałku 24 września zmniejszają limit ubezpieczenia do kwoty 50 milionów dolarów.

"Ministerstwo finansów pracuje obecnie nad sprawą LOT" - powiedziała Reuterowi rzecznik resortu Anna Sobocińska, ale nie podała szczegółów.

Ministerstwo Skarbu Państwa, które ma pakiet kontorlny LOT-u, informowało, że poprze plan pomocy dla spółki przedstawiony przez resort finansów.

LOT miał w pierwszej połowie tego roku 252 miliony złotych straty netto.

((Ewa Krukowska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Chemiczne "Permedia" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MinFin przygotowuje plan pomocy dla PLL LOT