Minimalna płaca w stolicy: 2200 zł

Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 09-04-1999, 00:00

Minimalna płaca w stolicy: 2200 zł

Oczekiwania finansowe informatyków

POZA STOLICĘ:

Maciej Krzysztofik, dyrektor internetowego serwisu www.jobs.pl, ma nadzieję, że podobne badania będą dotyczyły również pozawarszawskich ośrodków. fot. Tomasz Zieliński

Informatyk z wyższym wykształceniem chciałby zarabiać w Warszawie minimum 3800 złotych. Osoby o takiej samej specjalności, które wszakże ukończyły jedynie szkołę średnią, obniżają swoje wstępne żądania do kwoty 2200 złotych. Tak przynajmniej wynika z opracowania, sporządzonego przez przedstawicieli serwisu internetowego www.jobs.pl.

Reprezentanci serwisu swoje opracowanie oparli na informacjach, które uzyskali od kandydatów, którzy chcieliby podjąć pracę w stolicy. W swoich CV przesyłali oni również informacje o wysokości minimalnego, pierwszego wynagrodzenia. W ten sposób uzyskano dane od 594 osób. Analizowano tylko te informacje, które dotarły do serwisu między wrześniem 1998 a styczniem 1999 roku. Są więc one jak najbardziej aktualne.

Liczby, liczby

Najwięcej danych otrzymano od osób w przedziałach wiekowych do 25 lat i od 26 do 32 lat. Są one więc najbardziej reprezentatywne. Osoby z najmłodszej grupy (w sumie 359) średnio chciałyby zarabiać nieco ponad 2300 złotych. Osoby, które mają dyplom ukończenia wyższej uczelni, chciałyby, by była to kwota ponad 2900 złotych, natomiast osoby po maturze — ponad 2000 złotych. Nieco mniejsza różnica występuje w drugiej grupie wiekowej (169 ankiet). Informatycy z wyższym wykształceniem żądają najmniej 3800 złotych, a osoby ze średnim — 3200 złotych. W tej grupie średnia płaca to kwota ponad 3600 złotych.

Najmniej informacji uzyskano od informatyków w wieku od 33 do 40 lat oraz powyżej 41 lat. W tej ostatniej grupie osoby, które ukończyły wyższe uczelnie, żądały najwięcej. Ich minimalne zarobki miałyby wynosić ponad 6100 złotych.

Nie tylko stolica

Reprezentanci internetowego serwisu mają nadzieję, że ich opracowanie pomoże informatykom, starającym się o pracę w stolicy, „w lepszym określeniu(...) potrzeb płacowych”. Ich zdaniem, podanie realnego poziomu oczekiwań finansowych jest zasadniczą kwestią przy ubieganiu się o stałe zatrudnienie. Uważają, że „zaproponowanie przez kandydata pensji zbyt wysokiej lub zbyt niskiej może znacznie obniżyć jego szansę na zatrudnienie”. Zapowiadają również, że w przyszłości będą chcieli zrealizować podobne badania na przykładzie innych miast Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Minimalna płaca w stolicy: 2200 zł