Minister finansów będzie powoływać szefów izb i urzędów skarbowych

20-02-2007, 15:23

Minister finansów będzie powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych bez przeprowadzania konkursów - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Minister finansów będzie powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych bez przeprowadzania konkursów - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Celem projektu jest "efektywne zarządzanie zasobami personalnymi w administracji podatkowej" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt przewiduje powołanie tzw. skarbowego zasobu kadrowego, który będzie zapleczem ministra finansów. Będą do niego należały osoby zajmujące kierownicze stanowiska w administracji państwowej (ujęte w państwowym zasobie kadrowym) oraz urzędnicy służby cywilnej.

Osoby starające się o pracę w administracji skarbowej będą musiały przejść kwalifikacje przed komisją, powołaną przez ministra finansów.

Projekt zakłada, że minister finansów będzie powoływał i odwoływał dyrektora izby skarbowej, jego zastępcę oraz naczelnika urzędu skarbowego. Minister finansów będzie mógł przenieść dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego na takie samo stanowisko w innej placówce tego typu.

Projekt wprowadza też rotacyjność i kadencyjność na tych stanowiskach. Pełnienie funkcji w jednym urzędzie będzie dopuszczalne przez 5 lat, z możliwością przedłużenia kadencji, za zgodą ministra finansów, na kolejne 5 lat.

Obecnie kierownik izby i naczelnik urzędu skarbowego wybierani są w konkursach, spośród pracowników urzędów podlegających ministrowi finansów. Rząd uzasadniał wcześniej, że konieczność przeprowadzania konkursu za każdym razem, gdy był wakat na tych stanowiskach, powodowała dodatkowe wydatki. Poszczególne postępowania konkursowe mogły się też różnić między sobą.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minister finansów będzie powoływać szefów izb i urzędów skarbowych