Minister sprawiedliwości kręci bat na prawników

Jarosław Królak
03-10-2006, 00:00

Minister Ziobro złamie konstytucję, wprowadzając kontrolę nad samorządami adwokatów, radców i notariuszy — alarmują prawnicy.

Następuje eskalacja trwającego od miesięcy konfliktu Zbigniewa Ziobry, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ze środowiskami prawniczymi. Minister chce zwiększyć wpływ na prawnicze sądy dyscyplinarne. Jego resort przygotował projekt ustawy o postępowaniu dyscyplinarnym wobec prawników. Przedstawiciele korporacji adwokackiej, radcowskiej oraz notarialnej (przy poparciu sądowniczej) twierdzą, że to zamach na niezależność prawników i upolitycznienie nadzoru nad korporacjami. W rezultacie może to zagrozić poufności tajemnic klientów, np. przedsiębiorców korzystających z pomocy adwokatów czy radców.

To zamach

— Należy przypomnieć sławetną sprawę prezesa Romana Kluski. W jej toku chciano zmusić radców prawnych do przekazania poufnych informacji dotyczących Optimusa i jego szefa. Jeśli te przepisy wejdą w życie, może dojść do złamania konstytucji i elementarnych zasad państwa prawa — uważa Zenon Klatka, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zapowiedział już zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Celem ustawy jest odebranie korporacjom sądzenia dyscyplinarnego osób podejrzanych o łamanie etyki zawodowej i przekazanie zwykłym sądom. Rozprawy miałyby być w pełni jawne. Podejrzanych prawników oskarżałby rzecznik dyscyplinarny, powoływany na wniosek prokuratora generalnego, czyli obecnie... ministra Ziobry. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że dzięki temu byłyby publicznie piętnowane przypadki łamania etyki np. przez adwokatów.

— To zamach na niezależność korporacji prawniczych. Zniszczona zostanie oparta na zaufaniu relacja prawnika z klientem, bo władza będzie żądać informacji o klientach, które muszą być zachowane w tajemnicy. Zwiększy się władza urzędników nad środowiskiem prawników. W Polsce jest aż 20 razy więcej postępowań dyscyplinarnych niż w Niemczech. Nie jest więc tak, że nic się w tych spra- wach nie dzieje — twierdzi Zenon Klatka.

Dodaje, że resort nie przedstawił żadnych danych o skali nieprawidłowości.

Krytycznie o pomyśle ministra Ziobry wypowiedzieli się także przedstawiciele korporacji adwokackiej, notarialnej i sędziowskiej.

Zdziwiona Europa

Pod względem liczby postępowań dyscyplinarnych Polska zajmuje siódme miejsce na 19 krajów UE.

— Proszę zauważyć, że prokurator generalny ma prawo zaskarżać wyroki korporacyjnych sądów dyscyplinarnych. Ani razu z tego nie skorzystał — mówi Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Polskich adwokatów, radców i notariuszy wspierają organizacje międzynarodowe.

— Projekt resortu znacznie ograniczy niezależność wykonywania zawodów prawniczych — twierdzi Fernando Pombo, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawniczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minister sprawiedliwości kręci bat na prawników