Miotła w zarządach

Kolejny członek zarządu PZU stracił posadę. Z grupą pożegnał się Ryszard Bociong, który odpowiadał m.in. za ubezpieczenia korporacyjne.

Miotła w zarządach

Tomasz BrzezińskI
opublikowano: 28-06-2006, 00:00

Kolejny członek zarządu PZU stracił posadę. Z grupą pożegnał się Ryszard Bociong, który odpowiadał m.in. za ubezpieczenia korporacyjne.

Prawo do powoływania trzech członków zarządu PZU, w tym prezesa, ma, zgodnie ze statutem i umową prywatyzacyjną, szef resortu skarbu (pozostałe dwa należą do holenderskiego Eureko). Minister Wojciech Jasiński odwołał 2 czerwca prezesa Cezarego Stypułkowskiego (sześć dni później mianował na to stanowisko Jaromira Netzla). W poniedziałek, zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, podobny los spotkał Ryszarda Bocionga odpowiadającego w zarządzie PZU za ubezpieczenia korporacyjne, likwidację szkód oraz reasekurację.

Z rady do zarządu

Ryszard Bociong, który był członkiem zarządu PZU od 2 sierpnia 2004 r. (mianował go minister Jacek Socha), najwyraźniej spodziewał się takiej decyzji. Według nieoficjalnych informacji, m.in. z tego powodu startował w konkursie na prezesa TUiR Warta, wicelidera rynku ubezpieczeń majątkowych w Polsce (doszedł ponoć do samego finału, choć ostatecznie funkcję powierzono Krzysztofowi Kudelskiemu).

Teraz jego miejsce w zarządzie PZU zajęła Jolanta Strzelecka, do poniedziałku członek rady nadzorczej PZU Życie (funkcję piastowała zaledwie przez tydzień). PZU nie ma jeszcze jej życiorysu. Udało się nam ustalić, że nowy członek zarządu jest z wykształcenia prawnikiem. Przed laty była związana z opozycyjnym „Tygodnikiem Solidarność” (była szefem działu prawnego).

Kolejne zmiany?

Skarb państwa ma jeszcze sporo możliwości. Parytety co do podziału stanowisk w zarządach i radach nadzorczych obowiązują w sześciu spółkach podstawowych grupy: PZU, PZU Życie, PTE PZU, TFI PZU, PZU Asset Management oraz w Centrum Informatyki Grupy PZU.

Na razie doszło do rekonstrukcji rady nadzorczej PZU i wymiany części zarządu (posadę zachował członek zarządu ds. informatyki Mirosław Szturmowicz). Podobna sytuacja nastąpiła w PZU Życie (na razie nie wymieniono prezesa Jerzego Kochańskiego).

W PTE PZU rezygnację ze stanowiska prezesa złożył Jakub Tropiło, który chce odejść z grupy. Polska strona musi więc znaleźć jego następcę. Według nieoficjalnych informacji, propozycję objęcia tej posady miałby dostać Krzysztof Rosiński, do ubiegłego tygodnia członek zarządu PZU Życie (jest związany kontraktem z grupą do końca września).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz BrzezińskI

Polecane