MIT wypromuje naukowców z Polski

opublikowano: 26-01-2016, 22:00

Komercjalizacja technologii nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla start-upów. Z pomocą przychodzą więc mentorzy i globalna sieć przedsiębiorczości MIT

Do końca stycznia 2016 r. przedłużony został nabór do programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Jego celem jest ułatwienie przedsiębiorcom i naukowcom startu w biznesie i wprowadzenie na rynek ich innowacyjnych, technologicznych rozwiązań.

Wokół Massachusetts Institute of Technology (MIT) powstało środowisko wspierania start-upów, które teraz otwiera się również dla Polaków. Na czele Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland stoi Paweł Bochniarz, który zachęca młodych ludzi do komercjalizowania ich nowatorskich konceptów.
Zobacz więcej

Wokół Massachusetts Institute of Technology (MIT) powstało środowisko wspierania start-upów, które teraz otwiera się również dla Polaków. Na czele Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland stoi Paweł Bochniarz, który zachęca młodych ludzi do komercjalizowania ich nowatorskich konceptów. Grzegorz Kawecki

— Jesteśmy świadomi istnienia pewnej luki rynkowej. W Polsce z jednej strony istnieje duży kapitał intelektualny, mamy kreatywnych naukowców, z drugiej, w rankingach innowacyjności zwykle zamykamy stawkę. Pomysły naszych naukowców i inżynierów nieczęsto doczekują się komercjalizacji. Powód jest prosty: komercjalizacja technologii jest bardzo trudna — zaznacza Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland, stanowiącej część międzynarodowej sieci afiliowanej przy Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Pierwszy krok na rynku

Organizacja działająca we współpracy z jedną z największych uczelni technologicznych na świecie od lat wyciąga pomocną dłoń w stronę młodych przedsiębiorców. Z tego wsparcia teraz mogą skorzystać również polscy start-upowcy i młodzi naukowcy, którzy chcą wprowadzić na rynek swoje wynalazki, technologiczne rozwiązania i innowacyjne koncepty z obszaru m.in. informatyki, cyberbezpieczeństwa, cyberrobotyki, big data, internetu rzeczy, farmaceutyki. Nabór do programu akceleracyjnego prowadzony jest dwutorowo.

Pierwsza ścieżka skierowana jest do zespołów z dobrymi pomysłami na biznes, które dopiero planują założenie własnego start-upu. Dodatkowe wymaganie: połowa osób w zespole musi pochodzić z Polski. Druga opcja dedykowana jest już istniejącym start-upom, działającym na rynku nie dłużej niż trzy lata. Firmy te powinny posiadać siedzibę w Polsce. Udziału w programie nie mogą wziąć start-upy, które pozyskały już wcześniej finansowanie kapitałowe przekraczające kwotę 1 mln zł.

Nauka przedsiębiorczości

Zakwalifikowane do programu zespoły wezmą udział w kilku warsztatach, które pomogą im w dopracowaniu modelu biznesowego i przygotują do przeprowadzenia prezentacji przed inwestorami. Otrzymają też wsparcie ze strony mentorów, z Polski i z zagranicy.

Pierwszy etap akceleracji będzie zrealizowany w Warszawie, kolejny, do którego zakwalifikowanych zostanie pięć najlepszych projektów, odbędzie się już na MIT. Przedsiębiorcy i naukowcy będą mieli wówczas okazję do nawiązania międzynarodowych kontaktów, ich technologie zostaną zaprezentowane przedstawicielom amerykańskiego przemysłu i zagranicznym inwestorom. Finał akceleratora odbędzie się w czerwcu 2016 r. w Stanach Zjednoczonych.

— Na końcu drogi, jaką przejdą zespoły w ramach naszej akceleracji, będzie czekał na nich partner biznesowy, inwestor albo klient. Liczymy, że ich współpraca będzie się rozwijać — mówi Paweł Bochniarz.

— Rozwój technologiczny daje nam nowe możliwości, pozwala żyć dłużej i lepiej, sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Dlatego chcemy pomagać przedsiębiorcom technologicznym osiągnąć sukces na wczesnym etapie rozwoju ich firmy — dodaje Bogusława Skowroński z MIT Enterprise Forum Poland, absolwentka MIT i Harvard. Takie wsparcie, zwłaszcza w przypadku polskich środowisk naukowych, wciąż jest potrzebne. W dzisiejszych czasach nauka powinna „wychodzić” poza uczelniane mury i przede wszystkim służyć społeczeństwu.

Globalny ekosystem start-upów

MIT Enterprise Forum jest międzynarodową organizacją non profit, afiliowaną przy Massachusetts Institute of Technology (MIT) i wspierającą przedsiębiorczość technologiczną. Sieć promuje start-upy i ułatwia transfer nowych technologii na rynek. Organizacja powstała w 1978 r. Zdołała skupić wokół siebie ponad 25 tys. firm z całego świata. Łącznie dają one pracę 3 mln osób. Przy MIT co roku powstaje ponad tysiąc start-upów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu