MIT wypromuje naukowców z Polski

Komercjalizacja technologii nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla start-upów. Z pomocą przychodzą więc mentorzy i globalna sieć przedsiębiorczości MIT

Do końca stycznia 2016 r. przedłużony został nabór do programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Jego celem jest ułatwienie przedsiębiorcom i naukowcom startu w biznesie i wprowadzenie na rynek ich innowacyjnych, technologicznych rozwiązań.

Zobacz więcej

Wokół Massachusetts Institute of Technology (MIT) powstało środowisko wspierania start-upów, które teraz otwiera się również dla Polaków. Na czele Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland stoi Paweł Bochniarz, który zachęca młodych ludzi do komercjalizowania ich nowatorskich konceptów. Grzegorz Kawecki

— Jesteśmy świadomi istnienia pewnej luki rynkowej. W Polsce z jednej strony istnieje duży kapitał intelektualny, mamy kreatywnych naukowców, z drugiej, w rankingach innowacyjności zwykle zamykamy stawkę. Pomysły naszych naukowców i inżynierów nieczęsto doczekują się komercjalizacji. Powód jest prosty: komercjalizacja technologii jest bardzo trudna — zaznacza Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland, stanowiącej część międzynarodowej sieci afiliowanej przy Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Pierwszy krok na rynku

Organizacja działająca we współpracy z jedną z największych uczelni technologicznych na świecie od lat wyciąga pomocną dłoń w stronę młodych przedsiębiorców. Z tego wsparcia teraz mogą skorzystać również polscy start-upowcy i młodzi naukowcy, którzy chcą wprowadzić na rynek swoje wynalazki, technologiczne rozwiązania i innowacyjne koncepty z obszaru m.in. informatyki, cyberbezpieczeństwa, cyberrobotyki, big data, internetu rzeczy, farmaceutyki. Nabór do programu akceleracyjnego prowadzony jest dwutorowo.

Pierwsza ścieżka skierowana jest do zespołów z dobrymi pomysłami na biznes, które dopiero planują założenie własnego start-upu. Dodatkowe wymaganie: połowa osób w zespole musi pochodzić z Polski. Druga opcja dedykowana jest już istniejącym start-upom, działającym na rynku nie dłużej niż trzy lata. Firmy te powinny posiadać siedzibę w Polsce. Udziału w programie nie mogą wziąć start-upy, które pozyskały już wcześniej finansowanie kapitałowe przekraczające kwotę 1 mln zł.

Nauka przedsiębiorczości

Zakwalifikowane do programu zespoły wezmą udział w kilku warsztatach, które pomogą im w dopracowaniu modelu biznesowego i przygotują do przeprowadzenia prezentacji przed inwestorami. Otrzymają też wsparcie ze strony mentorów, z Polski i z zagranicy.

Pierwszy etap akceleracji będzie zrealizowany w Warszawie, kolejny, do którego zakwalifikowanych zostanie pięć najlepszych projektów, odbędzie się już na MIT. Przedsiębiorcy i naukowcy będą mieli wówczas okazję do nawiązania międzynarodowych kontaktów, ich technologie zostaną zaprezentowane przedstawicielom amerykańskiego przemysłu i zagranicznym inwestorom. Finał akceleratora odbędzie się w czerwcu 2016 r. w Stanach Zjednoczonych.

— Na końcu drogi, jaką przejdą zespoły w ramach naszej akceleracji, będzie czekał na nich partner biznesowy, inwestor albo klient. Liczymy, że ich współpraca będzie się rozwijać — mówi Paweł Bochniarz.

— Rozwój technologiczny daje nam nowe możliwości, pozwala żyć dłużej i lepiej, sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Dlatego chcemy pomagać przedsiębiorcom technologicznym osiągnąć sukces na wczesnym etapie rozwoju ich firmy — dodaje Bogusława Skowroński z MIT Enterprise Forum Poland, absolwentka MIT i Harvard. Takie wsparcie, zwłaszcza w przypadku polskich środowisk naukowych, wciąż jest potrzebne. W dzisiejszych czasach nauka powinna „wychodzić” poza uczelniane mury i przede wszystkim służyć społeczeństwu.

Globalny ekosystem start-upów

MIT Enterprise Forum jest międzynarodową organizacją non profit, afiliowaną przy Massachusetts Institute of Technology (MIT) i wspierającą przedsiębiorczość technologiczną. Sieć promuje start-upy i ułatwia transfer nowych technologii na rynek. Organizacja powstała w 1978 r. Zdołała skupić wokół siebie ponad 25 tys. firm z całego świata. Łącznie dają one pracę 3 mln osób. Przy MIT co roku powstaje ponad tysiąc start-upów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / MIT wypromuje naukowców z Polski