Mitex może stracić miliony

Maria Trepińska
opublikowano: 27-06-2005, 00:00

Sąd Okręgowy w Katowicach unieważnił zrealizowany kontrakt Mitexu, wartości co najmniej 75 mln zł. Kielecka firma może złożyć apelację.

Wyrok, który wydał Sąd Okręgowy w Katowicach 21 czerwca 2005 r., może być nożem w plecy dla kieleckiej firmy budowlanej Mitex, kiedyś notowanej na GPW. Ma ona 14 dni od otrzymania dokumentów sądowych na ewentualne złożenie apelacji. Nie wiadomo, czy spółka zdecyduje się na taki krok. W piątek nie udało nam skontaktować się z prezesem Mitexu.

Wątpliwe sprawy

— Sąd zdecydował, że umowa inwestycyjna Mitexu z gminą Dąbrowa Górnicza dotycząca budowy i eksploatacji Centrum Administracyjnego jest nieważna — mówi mecenas Janusz Dyrda z krakowskiej kancelarii Dyrda-Eliasz-Suliński.

Z kolei obrońca Mitexu próbował przekonać sąd, że gmina nie ma interesu prawnego w stwierdzeniu nieważności kontraktu.

Mitex jesienią 2000 r. wygrał przetarg na budowę Centrum Administracyjnego w Dąbrowie Górniczej. Umowę podpisał Marek Lipczyk, były prezydent miasta. Obiekt po oddaniu do użytku miał być spłacany przez gminę przez 15 lat, a potem stałby się jej własnością.

Jerzy Talkowski, urzędujący prezydent Dąbrowy Górniczej, uznał, że kontrakt jest niekorzystny dla gminy i skierował sprawę do sądu.

— Wyliczyliśmy, że gmina przez ten okres musiałaby zapłacić 267- -320 mln zł, w zależności od kursu euro. Nasz biegły ocenił, że budowa obiektu kosztowała około 75 mln zł — mówi mecenas Dyrda.

Poręczyciel zapłaci

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Mitex kilka miesięcy po wygraniu przetargu przekazał jego realizację swojej spółce zależnej — Centrum Administracji.

— To niezgodne z ustawą o zamówieniach publicznych. Firma zależna Mitexu, która posiadała kapitał 4 tys. zł, dostała w banku 18 mln EUR (72 mln zł) kredytu na sfinansowanie budowy. Został on poręczony przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów (MZUM), spółkę gminy — wyjaśnia Janusz Dyrda.

Teraz MZUM spłaca pożyczkę kieleckiej spółki borykającej się z kłopotami finansowymi.

— Od kwietnia 2004 r. spłacamy co miesiąc od 680 do 730 tys. zł, w sumie wydaliśmy już 8 mln zł — wyjaśnia Marek Dul, prezes MZUM.

MZUM zamierza zaciągnąć około 60 mln zł kredytu, aby jednorazowo spłacić długi w banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mitex może stracić miliony