Młode matki a stan gospodarki

Nastoletnie matki są nie tylko wielkim wyzwaniem społecznym, ale także gospodarczym

Każdego dnia w krajach rozwijających się 20 tys. dziewczyn poniżej 18. roku życia rodzi dzieci.

Zobacz więcej

Raport UNFPA podaje, że na ziemi żyje około 580 mln dorastających dziewcząt. Cztery na pięć z nich to mieszkanki krajów rozwijających się. Dane są niepokojące, bo 95 proc. ciąż występujących u nastolatek notuje się w krajach rozwijających się, a 19 proc. młodych kobiet zachodzi w ciążę przed 18. rokiem życia. A przyszłość świata należy właśnie do... krajów rozwijających się. [FOT. FORUM]

W krajach rozwiniętych zjawisko występuje również, ale na znacznie mniejszą skalę — czytamy w najnowszym raporcie „Macierzyństwo w dzieciństwie” przygotowanym przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA). Raport podaje, że w każdym regionie świata biedne, słabo wykształcone, zamieszkujące tereny wiejskie dziewczyny częściej zachodzą w ciążę w młodym wieku niż ich bogatsze i lepiej wykształcone odpowiedniczki z terenów miejskich.

Trudności związane z narodzinami dziecka przez dziecko dotykają więc osoby, które i tak są już w trudnej sytuacji i potrzebują zdecydowanie więcej wysiłku i szans, by poradzić sobie w życiu. „Kiedy dziewczyna zachodzi w ciążę, jej teraźniejszość i przyszłość zmieniają się radykalnie, rzadko na lepsze.

Jej edukacja może się skończyć, jej szanse na pracę wyparowują, mnoży się jej podatność na ubóstwo, wykluczenie i zależność” — napisał we wstępie do raportu Babatunde Osotimehin, dyrektor wykonawczy UNFPA.

Każdego roku w krajach rozwijających się dzieci rodzi ponad 7,3 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia, a 2 mln z nich to młodziutkie matki poniżej 14. roku. UNFPA chce, by kraje rozwijające się skupiły się bardziej na sytuacji młodych dziewczyn, bo ciąża we wczesnym wieku niesie nie tylko konsekwencje społeczne, ale także gospodarcze.

Autorzy raportu szacują, że gdyby 200 tys. dorastających matek w samej tylko Kenii poszło do pracy, zamiast zachodzić w ciążę, gospodarka zyskałaby 3,4 mld USD, co odpowiada wartości całej branży budowlanej tego afrykańskiego kraju. Gdyby nastoletnie matki w Brazylii i Indiach mogły zaczekać z ciążą do wieku powyżej 20 lat, wydajność gospodarcza wzrosłaby tam odpowiednio o 3,5 mld i 7,7 mld USD.

Fundusz radzi, by zakazać małżeństw dzieci, co jest częstą praktyką w wielu krajach, zapewnić dziewczynkom dostęp do szkół, promować zmianę postaw w kwestii ról płciowych i równouprawnienia, zwiększyć dostęp młodzieży do opieki zdrowotnej, w tym antykoncepcji, a także zapewnić wsparcie nastoletnim matkom, bo szczególnie najmłodsze z nich narażone są na komplikacje zdrowotne i śmierć. Cierpią też z powodu konsekwencji społecznych i gospodarczych związanych z porodem w młodym wieku.

Babatunde Osotimehin, komentując w oświadczeniu wyniki raportu, podkreślił, że społeczności często oskarżają dziewczynki z powodu zajścia w ciążę, podczas gdy rzeczywistość jest taka, że ciąża najczęściej nie jest wynikiem ich świadomego wyboru, lecz raczej rezultatem jego braku oraz okoliczności, które są poza kontrolą dziewczyn.

— To jest konsekwencja słabego bądź żadnego dostępu do szkoły, pracy, informacji wysokiej jakości i opieki zdrowotnej — uważa Babatunde Osotimehin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu