Mniej oddanych mieszkań

opublikowano: 17-08-2012, 09:47

Przed kilkunastoma dniami GUS opublikował opracowanie „Budownictwo – wyniki działalności w 2011 r.”.

Jedną z ważniejszych kategorii analizowanych przez zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym jest liczba mieszkań oddanych do użytkowania. W tej kategorii 2011 r. okazał się najsłabszy z ostatnich pięciu lat. Liczba oddanych mieszkań ledwo przekroczyła poziom 130 tys., podczas gdy jeszcze w latach 2008-2009 sięgała 160 tys. Na tle tych danych dobrze wygląda budownictwo indywidualne, które w porównaniu do ubiegłego roku odnotowało ponad 4 proc. wzrost liczby oddanych mieszkań. Wprawdzie i tak jest to gorszy wynik niż w bardzo dobrym pod tym względem 2008 r., jednak ta część rynku prezentuje się stabilnie, regularnie przekraczając pułap 70 tys. oddanych mieszkań. W ujęciu procentowym udział ten sięgnął 56 proc., co oznacza najwyższy udział w ostatnich pięciu latach. Za spadek całkowitej liczby oddanych mieszkań w ubiegłym roku w największym stopniu odpowiada zatem liczba mieszkań budowanych na sprzedaż i wynajem. W tej kategorii już drugi rok z rzędu odnotowano bowiem spadek. W 2011 r. mieszkania w tej kategorii nie osiągnęły nawet poziomu 50 tys. mieszkań, podczas gdy jeszcze w 2008 r. ich liczba przekraczała 70 tys. Mieszkania komunalne, spółdzielcze, zakładowe oraz społeczne czynszowe tak jak w poprzednich latach stanowią niewielki wycinek rynku stąd ich wpływ na całkowitą liczbę mieszkań jest znikomy.
Kolejne interesujące informacje odnajdziemy analizując dane mieszkań oddanych do użytkowania w podziale na województwa i według form budownictwa. W większości województw wyraźnie dominuje budownictwo indywidualne. Zdarzają się jednak wyjątki. W województwie pomorskim więcej mieszkań wybudowali przedsiębiorcy z przeznaczeniem na sprzedaż i wynajem, niż inwestorzy indywidualni. W podlaskim, mazowieckim i dolnośląskim udziały obu tych form budownictwa są bardzo zbliżone.
Porównując wyniki z poszczególnych województw z danymi z 2010 r. można stwierdzić, iż w ujęciu procentowym do największego spadku liczby oddanych mieszkań doszło w województwie opolskim. Analizowana wartość spadła tam bowiem o jedna piątą. O wyjątkowo słabej kondycji tamtejszego rynku dodatkowo świadczy fakt, iż było to województwo o najmniejszej liczbie oddawanych mieszkań, wobec czego potencjał spadkowy (niska baza) był już na starcie mocno ograniczony. O 30 proc. r/r wzrosła z kolei liczba mieszkań oddanych w woj. świętokrzyskim. To województwo także znajduje się obok wymienionego wcześniej opolskiego w ogonie stawki pod względem liczby oddawanych mieszkań. Nawet tak duży wzrost nie pozwolił świętokrzyskiemu na awans z dotychczasowego przedostatniego miejsca.
Z danych udostępnionych w opracowaniu możemy także spróbować oszacować liczbę oddanych domów jednorodzinnych.  W 2011 r. oddano do użytku 67 tys. budynków mieszkalnych przystosowanych do stałego zamieszkania z 1 bądź 2 mieszkaniami.  Z tej liczby 67 proc. przypadało na obszary wiejskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane