Mniejszy zysk

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Producent olejów i tłuszczów nie wywiąże się z tegorocznych obietnic. Zamiast 14-16 mln zł zysku będzie tylko 9 mln zł.

Zarząd elbląskiego Elstar Oils postanowił zredukować tegoroczne prognozy finansowe. Dotyczy to głównie wyniku netto. Wypracowanie 14-16 mln zł zysku jest już praktycznie nierealne. Nowe szacunki mówią o 9 mln zł, choć to i tak o 25 proc. więcej niż przed rokiem. Redukcja na poziomie sprzedaży jest symboliczna. Powinna ona wynieść 205-210 mln zł wobec wcześniejszych szacunków mówiących o 210-230 mln zł.

Winne prawo

Dotąd Elstar Oils znany był głównie z produkcji olejów jadalnych i tłuszczy roślinnych. W październiku spółka wybudowała jednak nową fabrykę estrów, wykorzystywanych do produkcji biopaliw. Problem w tym, że z powodu przepisów prawnych sprzedaż tego produktu będzie uruchomiona dopiero od przyszłego roku.

— Korekta budżetu jest efektem właśnie tego opóźnienia. Planowaliśmy, że w 2006 r. sprzedamy 14-20 tys. ton biokomponentu — tłumaczy Stanisław Rosnowski, prezes firmy.

Plan zakładał, że na estrach Elstar Oils zarobi w tym roku około 4 mln zł, a będzie „zero”. Dodatkowo nieco gorzej poszedł biznes w zakresie spożywczego ramienia spółki.

Korekta prognozy zaowocowała spadkiem notowań, momentami o ponad 7 proc.

Będzie lepiej

Zarząd Elstar Oils jest jednak pewien, że w 2007 r. na biokomponentach będzie nieźle zarabiał.

— Sytuacja prawna jest już uregulowana — mówi prezes.

W przyszłym roku zakład, którego moce wynoszą 100 tys. ton estrów rocznie, ma sprzedać około 60 tys. ton tego produktu. Po 795 EUR za tonę daje to plus minus 180 mln zł. Spółka na razie nie chce mówić, jak przełoży się to na zyski. Jak zgodzi się rada nadzorcza na grudniowym posiedzeniu, zostaną opublikowane oficjalne prognozy. Można jednak podliczyć, że skoro na 20 tys. ton estrów Elstar Oils chciał w tym roku zarobić 4 mln zł, na trzy razy większej produkcji zysk wyniesie około 12 mln zł. Ponieważ w zakresie olejów jadalnych też spodziewany jest wzrost, łączne osiągnięcia spółki z obu tych działalności powinny wyraźnie przekroczyć poziom 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu