Mocne odbicie na Wall Street

opublikowano: 26-09-2014, 22:09

W dobrych nastrojach udali się na weekendową przerwę inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Piątkowa sesja przyniosła zwyżkę indeksów i ograniczenie skali ich spadku w ciągu tygodnia.

Rynek odbił po czwartkowej przecenie, najgorszej od lipca. Poprawę nastrojów na Wall Street zawdzięczamy danym makro oraz kilku raportom finansowym, które okazały się lepsze niż oczekiwali analitycy.

fot. Bloomberg

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2014 roku o 4,6 proc. w ujęciu kwartalnym i pokrył się z prognozami ekonomistów. Wcześniejsze oszacowania mówiły o wyniku na poziomie 4,2 proc. To najwyższa dynamika od 2011 r.

We wrześniu poprawiły się nastroje konsumentów. Indeks ich zaufania opracowywany przez Uniwersytet Michigan wzrósł z 82,5 do 84,6 pkt.

Jedną z gwiazd piątkowej sesji zostały walory Nike. Największy na świecie producent sprzętu i odzieży sportowej pochwalił się wynikami za miniony kwartał, które były lepsze od projekcji analityków. Dobre rezultaty to m.in. zasługa wzrostu sprzedaży wspartej brazylijskim mundialem.

Mocno szedł też w górę kurs akcji koncernu Micron Technology. Największy w Stanach Zjednoczonych producent układów pamięci komputerowych poinformował, że jego kwartalne przychody wzrosły o 49 proc. po tym jak korporacyjny popyt na komputery osobiste doprowadził do wzrostu cen.

Z ponad 34-proc. aprecjacji notowań mogli cieszyć się udziałowcy Janus Capital. Kurs wzrósł do najwyższego poziomu od 2010 r. To zasługa informacji o zatrudnieniu przez fundusz legendarnego Billa Grossa, który odszedł z Pimco, największego na świecie funduszu obligacji.

Na finiszu piątkowej sesji indeks DJ IA rósł o 0,99 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,86 proc. zaś Nasdaq o 1,02 proc. W skali tygodnia indeksy potraciły odpowiednio: 1,0 (DJ), 1,4 (S&P) oraz 1,05 proc. (Nasdaq)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane