Mocny spadek eksportu Singapuru

opublikowano: 17-01-2019, 06:47

Grudzień minionego roku przyniósł najmocniejszy spadek eksportu Singapuru od ponad dwóch lat, po tym jak znacząco zmniejszyły się dostawy elektroniki i wyrobów farmaceutycznych.

Odczyt zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu.

Ogółem eksport produktów innych niż ropa, zmniejszył się w grudniu 2018 r. o 8,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r., wynika z danych agencji handlowej Enterprise Singapore. Dane za listopad zostały zweryfikowane do spadku rzędu 2,8 proc.

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost rzędu 1,5 proc. Grudniowy spadek był najmocniejszym od października 2016 r. kiedy to eksport zapikował o 14 proc.

Sprzedaż zagraniczna elektroniki spadła w ostatnim miesiącu 2018 r. o 11,2 proc. w ujęciu rocznym wobec odnotowanego odbicia miesiąc wcześniej rzędu 4,3 proc. Z kolei wysyłki wyrobów farmaceutycznych tąpnęły aż o 26,8 proc. po wzroście o 7,3 proc. w listopadzie.

Co ciekawe dwa główne kierunki eksportowe odnotowały w grudniu wzrost. Dostawy do Chin zwiększyły się o 15,4 proc. zaś do Stanów Zjednoczonych o 31,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy