Mocny spadek eksportu Singapuru

opublikowano: 17-01-2019, 06:47

Grudzień minionego roku przyniósł najmocniejszy spadek eksportu Singapuru od ponad dwóch lat, po tym jak znacząco zmniejszyły się dostawy elektroniki i wyrobów farmaceutycznych.

Odczyt zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu.

Ogółem eksport produktów innych niż ropa, zmniejszył się w grudniu 2018 r. o 8,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r., wynika z danych agencji handlowej Enterprise Singapore. Dane za listopad zostały zweryfikowane do spadku rzędu 2,8 proc.

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost rzędu 1,5 proc. Grudniowy spadek był najmocniejszym od października 2016 r. kiedy to eksport zapikował o 14 proc.

Sprzedaż zagraniczna elektroniki spadła w ostatnim miesiącu 2018 r. o 11,2 proc. w ujęciu rocznym wobec odnotowanego odbicia miesiąc wcześniej rzędu 4,3 proc. Z kolei wysyłki wyrobów farmaceutycznych tąpnęły aż o 26,8 proc. po wzroście o 7,3 proc. w listopadzie.

Co ciekawe dwa główne kierunki eksportowe odnotowały w grudniu wzrost. Dostawy do Chin zwiększyły się o 15,4 proc. zaś do Stanów Zjednoczonych o 31,1 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy