Czytasz dzięki

Moda na nową teorię

opublikowano: 05-06-2019, 22:00

600-stronnicowy podręcznik do nowoczesnej teorii monetarnej (ang. „Modern Monetary Theory” — MMT) pt. „Makroekonomia” podbił rynek wydawniczy — napisał „Bloomberg”.

Wszystkie egzemplarze książki wyprzedały się w dwa miesiące po premierze — wynika z informacji wydawcy — firmy Macmillan.

— Wiedziałem, że książka była przez wiele osób wyczekiwana — mówi William Mitchell, jeden z autorów podręcznika, ekonomista z australijskiego Uniwersytetu Newcastle (pozostali autorzy to Randall Wray z amerykańskiego Levy Economics Institute i Martin Watts z Uniwersytetu Newcastle).

Niekonwencjonalna doktryna — która wychodzi z założenia, że rządy mają nieograniczone możliwości pożyczania i wydawania, a przez to nieograniczone wolne nakłady na odbudowę gospodarczą — zyskała sobie uwagę inwestorów z Wall Street i wrogów w Waszyngtonie.

„Teraz chce trafić na uniwersytety i jest na dobrej drodze” — napisał „Bloomberg”.

W grze o przyszłość nowoczesna teoria monetarna pretenduje dziś do roli najpoważniejszej alternatywy wobec neoliberalnego status quo. Zwolennicy nowoczesnej teorii monetarnej utrzymują, że współczesne systemy finansowe zniosły ograniczenia związane ze standardem złota. Wydawca zapowiedział dodruk książki.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane