Modele karier

MK
opublikowano: 30-12-2010, 11:40

Ta książka obiecuje bardzo dużo. „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” – głosi tytuł. Czy faktycznie można przewidzieć jaki będzie następny krok w karierze?

Przecież codziennie tysiące osób bije się z myślami czy zmienić pracę. Przeglądają oni ogłoszenia w serwisach rekrutacyjnych, poprawiają czcionkę w swoim CV i zgłębiają swoją motywację do pracy w liście motywacyjnym, chcąc nie wyjść na skończonych materialistów („kasa, misiu, kasa”). Czy wszystkie te osoby źle zabierają się do tego, tylko utrudniają sobie życie kombinowaniem i wysyłaniem dziesiątek ofert?

Wydaje się, że tak.

Wydaje się, że można konkretnie wyrazić nastawienie do kariery, motywację i doświadczenie zawodowe. Na podstawie badania przebiegu karier zawodowych (autor jest szefem firmy rekrutacyjnej IPK i ma dostęp do takich informacji) okazuje się bowiem, że oczekiwania pracodawców są bardzo schematyczne. Pomijając wyjątkowe przypadki (zwycięstwo w prestiżowym konkursie, wyjątkowe doświadczenie branżowe, trudna sytuacja rodzinna, zalecenia lekarza), pracodawcy postrzegają kandydatów do pracy jako ludzi:

•  na dorobku, którzy zbierają doświadczenie zawodowe – wiek do 25 lat,
•  polegających w pracy bardziej na swoich talentach niż na procedurach czy normach – wiek 25-28 lat,
•  tworzących indywidualną kombinację procedur, systemów oraz własnej wiedzy i umiejętności – wiek 29-34 lata,
•  specjalizujących się w swojej dziedzinie, najczęściej z doświadczeniem menedżerskim – wiek 35-40 lat,
•  znających się nie tylko na pracy, ale i na branży, posiadających wiedzę na poziomie eksperckim – wiek 41-49 lat,
•  wykorzystywanie mądrości życiowej, znajomości analizy systemowej, widzenie związków między zjawiskami – wiek powyżej 50 lat.

Nie ma to nic wspólnego z dyskryminacją ze względu na wiek. To po prostu kryteria merytoryczne – bogactwo i różnorodność doświadczenia zawodowego. Jeśli starsi pracownicy całą swoją karierę spędzili w jednej firmie na jednym stanowisku, to skąd mają mieć wiedzę ekspercką, skąd mają znać specyfikę branży? Młodsi pracownicy, którzy co kilka lat zmieniają pracę, najczęściej są w tym względzie bardziej wykwalifikowani.

Autor tej książki proponuje zestaw czterech wskaźników kariery, które pozwalają określić najbardziej prawdopodobny kierunek (wielkość firmy, branża, stanowisko) w którym kandydat będzie postrzegany jako osoba kompetentna, pożądana, odpowiednia na stanowisko. Wskaźniki te wykorzystują dane z przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej pracownika, opierają się więc na danych łatwo dostępnych i często wykorzystywanych przez pracodawców podczas rekrutacji (jak podają źródła w 97% przypadków selekcji pracowników korzysta się z kwestionariuszy osobowych). Wskazówki i zawarte w książce przykłady analizy karier są łatwe do zrozumienia, tak że każdy po przejrzeniu tej książki może wykonać analizę dla swojej własnej kariery.

Jeśli w roku 2011 masz zamiar zmienić pracę – lub po prostu zaczynasz nudzić się w pracy, bo czujesz że więcej w tej firmie nie osiągniesz, to zanim wejdziesz na rynek pracy i zaczniesz rozsyłać oferty, kup tę książkę i zrób tę prostą analizę w którym kierunku najłatwiej znajdziesz pracę. Może ci zaoszczędzić sporo czasu i frustracji – zwłaszcza że przerwy w zatrudnieniu dłuższe niż 3 miesiące (a przecież czasem szuka się pracy znacznie dłużej) wzbudzają niepokój pracodawców.

Książka „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010) jest dostępna w cenie ze zniżką w e-księgarni www.sklep.beck.pl.

„Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010)
„Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010)
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane