Modelowa Opolszczyzna

MARCIN NOWACKI
04-04-2014, 00:00

Problemy społeczno-gospodarcze kraju są powszechnie znane. Pośród wielu, możemy wyróżnić przerośniętą i nieefektywną biurokrację, skomplikowany system podatkowy, brak kadr z wykształceniem zawodowym i technicznym, czy niski wskaźnik dzietności.

Niewątpliwie wyliczenie obszarów do naprawy jest łatwe, trudność pojawia się na etapie tworzenia rozwiązań. Tego zadania w skali mikro podjęło się najmniejsze województwo w Polsce — opolskie.

Opolszczyzna postanowiła przygotować i wprowadzić wieloprofilowy program rozwoju społeczno-gospodarczego. Główną motywacją dla podjęcia się tego zadania był systematyczny spadek populacji na terenie regionu. Program obejmuje problematykę m.in. w obszarze kształcenia, opieki żłobkowo-przedszkolnej, oferty dla seniorów oraz zmian podatkowych i biurokratycznych. Władze województwa planują powołać Regionalną Wyższą Szkołę Zawodową w celu wdrożenia zintegrowanego kształcenia na bazie szkoły zawodowej i technikum zawodowego. To działanie ma pomóc odwrócić cykl kształcenia: od wiedzy zawodowej do ogólnej. W obszarze rozwiązań dla rodzin wprowadzony zostanie bon przedszkolny finansujący opiekę nad dzieckiem przez 24 miesiące po urodzeniu. Ponadto planuje się organizację klastra usług opiekuńczych dla dzieci do lat pięciu. To wszystko ma służyć zwiększeniu liczby narodzin dzieci na terenie województwa opolskiego. Podobne rozwiązania są przewidziane dla seniorów, w tym bon opiekuńczy i klaster usług opiekuńczych.

Unikalnym działaniem jest pilotaż zmian podatkowych, który miałby się odbyć w regionie. Istotą tego przedsięwzięcia jest zastąpienie podatku dochodowego CIT w wysokości 19 proc. podatkiem obrotowym na poziomie 1 proc. Celem tej zmiany ma być podniesienie konkurencyjności regionu poprzez wprowadzenie przejrzystego systemu rozliczeń podatkowych. Ponadto, zmiana ma generować wyższe dochody dla budżetu.

Władze województwa opolskiego podjęły się trudnego zadania, tj. sprawdzenia całego pakietu rozwiązań stymulujących rozwój społeczno-gospodarczy. Problemy regionu w kluczowych obszarach korespondują z wyzwaniami stojącymi przed władzami centralnymi. To szansa dla działań, które mają mieć charakter pilotażowy i wymagają zmian prawnych na poziomie ustawowym. Znacznie łatwiej jest zrobić czasowe wyłączenie na potrzeby pilotażu, aniżeli przystąpić do reform ogólnokrajowych, generujących zagrożenia polityczne.

MARCIN NOWACKI

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN NOWACKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Modelowa Opolszczyzna