Czytasz dzięki

Modernizacja wyzwaniem dla MSP

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Małe i średnie przedsiębiorstwa znalazły się pod presją unowocześniania własnych systemów produkcyjnych.

W coraz bardziej zglobalizowanym przemyśle cyfrowa rewolucja nie jest już domeną tylko dużych firm. Zdaniem ekspertów Siemens Finance, w ciągu najbliższych kilku lat małe i średnie przedsiębiorstwa będą w związku z nią zmuszone do znacznych inwestycji w nowoczesne technologie. Kluczowa w tym kontekście okaże się automatyzacja przemysłu, a co za tym idzie — znalezienie sposobu na jej sfinansowanie. Tak wynika z badania „Unlocking digital transformation: the finance factor” przeprowadzonego przez Siemens Finance wśród przedsiębiorców z sektora MSP z wielu krajów, w tym Polski. Pokazuje ono, że choć globalizacja z jednej strony ułatwia zaistnienie polskim firmom na wielu zagranicznych rynkach, to z drugiej skutkuje zwiększeniem konkurencji, z którą muszą się zmagać.

— Globalizacja wymusza gruntowną analizę dotychczasowych startegii rynkowych stosowanych przez polskie przedsiębiorstwa. Firmy z sektora MSP muszą coraz więcej inwestować — podkreśla Jarosław Kubiszewski, dyrektor sprzedaży z Siemens Finance.

Już teraz 61 proc. małych i średnich firm potwierdza, że konkurencją dla nich są zagraniczne spółki. Natomiast 80 proc. uważa, że w związku z tym ich firmy są pod ciągłą presją modernizacji własnych systemów produkcyjnych. Jednak nakłady na cyfrową transformację w długoterminowej perspektywie się opłacą.

— Wykorzystywanie robotyki i automatyzacja pozwalają tworzyć wysokiej jakości produkty szybciej i przy niższych kosztach, a dzięki cyfrowym narzędziom cały proces produkcji może być lepiej zaplanowany. To pozwala na zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa, niezależnie od jego rozmiaru — twierdzi Jarosław Kubiszewski. © Ⓟ

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane