Morawiecki zapowiada REIT-y mieszkaniowe

opublikowano: 12-03-2017, 22:00

Resorty rozwoju i finansów analizują poszerzenie puli nieruchomości, w które mogłyby inwestować REIT-y.

Obecny projekt ustawy wprowadzającej do polskiego prawa REIT-y zakłada, że będą mogły inwestować w nieruchomości komercyjne — biurowce, magazyny i centra handlowe. Podczas konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej wicepremier Mateusz Morawiecki zadeklarował potrzebę poszerzenia tego katalogu.

— Tworząc program Mieszkanie+, mamy szansę stworzyć zupełnie nowy rynek. Myślę o REIT-ach. I to nie tylko tych inwestujących w nieruchomości komercyjne, dyskutujemy także o rynku mieszkań na wynajem. Myślę, że za tą dyskusją pójdzie niedługo legislacja — mówi Mateusz Morawiecki. Wicepremier przypomniał, że na kontach bankowych leży około biliona złotych, z czego ponad 700 mld zł to oszczędności gospodarstw domowych. Równocześnie w Polsce występuje deficyt około 3 mln mieszkań. Chodzi zarówno o te, których po prostu nie ma, jak i te, które są w złym stanie technicznym.

— Gdybyśmy policzyli po 200-250 tys. zł za mieszkanie, to wychodzi astronomiczna kwota, której nikt samodzielnie nie sfinansuje. Żaden Bank Gospodarstwa Krajowego czy Polski Fundusz Rozwoju. Musimy do tego stworzyć mechanizmy rynkowe — podkreśla Mateusz Morawiecki. Jednocześnie przyznał, że istnieje pewna rozbieżność między strategicznym celem pobudzenia budownictwa mieszkaniowego a ulgami podatkowymi, jakie towarzyszą wprowadzaniu REIT-ów.

— Jest sprzeczność między ministrem rozwoju i ministrem finansów, ale myślę, że się dogadają i znajdziemy złoty środek — komentuje wicepremier, który kieruje równocześnie Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Finansów.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu