Morgan Stanley oczekuje spowolnienie wzrostu PKB Polski

  • PAP
opublikowano: 26-11-2018, 16:32

Wzrost PKB Polski w 2019 r. spowolni do 3,8 proc. z 5,1 proc. w tym roku - ocenili w poniedziałkowym raporcie analitycy Morgan Stanley (MS). Dodali, że wzrost inflacji bazowej w przyszłym roku nie skłoni RPP do podwyżek stóp proc., które nastąpią dopiero w 2020 r.

"Spowolnienie nadchodzi, ale będzie miało zdrowy charakter. (...) Podtrzymujemy stanowisko, że wzrost w tempie powyżej 5 proc. w Polsce nie jest zrównoważony, w szczególności w świetle: wyzwań podażowych (siła robocza), spowolnienia w strefie euro, braku dodatkowego impulsu stymulacyjnego dla konsumenta" - napisano w raporcie.

"Obecnie prognozujemy wzrost PKB na poziomie 5,1 proc. w 2018 r. i 3,8 proc. w 2019 r. (poprzednio: 4,9 proc. i 4,0 proc.). (...) Nasze pierwsze szacunki na 2020 r. to 3,6 proc." - dodano.

Wzrost inflacji w 2019 r. nie skłoni RPP do podwyżek stóp procentowych - uważają analitycy MS.

"Wyższa inflacja w 2019 r. nie wystarczy do podwyżek stóp procentowych. (...) nawet przy przekroczeniu przez inflację poziomu 3 proc. w przyszłym roku wydaje się, że NBP wyklucza podwyżki stóp w 2019 r. Według nas jest całkowicie możliwe, że to nastawianie się zmieni, gdy inflacja będzie kształtować się powyżej 2,5 proc. Obecnie jednak nie wydaje się, by było to prawdopodobne i uważamy, że stopy proc. pozostaną bez zmian przez 2019 r. Prognozujemy podwyżki o 50 pb. (do poziomu 2 proc.) dopiero w 2020 r. (...) Co istotne, nie przewidujemy dużych podwyżek cen prądu dla konsumentów" - napisano w raporcie.

Zdaniem MS, problemy polskiego systemu bankowego nie powinny wpłynąć na politykę monetarną, o ile nie dojdzie do ich eskalacji.

"Sytuacja jest płynna, jednak na tym etapie nie wygląda na to, by bank centralny zdecydował się na inne działania niż zapewnienie możliwości zastrzyku płynnościowego dla jednego lub dwóch wybranych banków. Inwestorzy wydają się być zaniepokojeni, że państwowe banki mogą przyjść z pomocą mniejszym pożyczkodawcom z problemami. A nawet jeżeli taka konieczność się nie pojawi, (banki - PAP) mogą zostać poproszone o zasilenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego" - napisano.

Analitycy MS uważają, że w obliczu straty kilku punktów procentowych poparcia przez PiS przy "skandalach bankowych" wzrasta prawdopodobieństwo quasi-fiskalnych działań przed wyborami w 2019 r., na przykład zamrożenie cen energii lub subsydiów fiskalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu