Morze słów

Bogdan Tychowski
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Autostrady morskie szansą aktywizacji potoków ładunkowych w rejonie Morza Bałtyckiego i Północnego — pod takim hasłem odbyła się wczoraj w Szczecinie konferencja naukowa. Impreza tyleż kosztowna, co poświęcona czystej teorii. Ale z drugiej strony cóż poza dyskusjami mogą w tej sprawie zrobić Polacy? Cóż z tego, że prezentowane projekty rozwoju portów zdobywają uznanie fachowców, jeśli i tak na ich realizację nie ma pieniędzy.

Jeden z młodych doktorów, który wygłosił referat w trakcie wczorajszej imprezy przyznał, że naukowcy zarabiają marnie, a tego typu konferencje po prostu pozwalają im więcej zarobić, a przy okazji wspinać się na kolejne szczeble naukowej drabinki.

Mówi się zatem dużo o projektach, które mają promować współpracę międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem polityki morskiej, jej zarządzania i finansowania oraz działalności portowej. Mówi się o żegludze morskiej bliskiego zasięgu, na której rozwijanie też ciągle brakuje pieniędzy. Dyskutuje się o jakże potrzebnych autostradach morskich, nie wspominając już o ich najważniejszych częściach składowych — centrach logistycznych oraz integracji przestrzennej portów i miast.

Szczególnym zainteresowaniem uczestników wszelkich konferencji cieszą się oczywiście porty morskie, które stanowią istotne ogniwo łańcucha transportowego. Podniesienie jakości ich pracy, promocja kosztowo efektywnego i przyjaznego dla środowiska naturalnego transportu intermodalnego. Mówi się i słucha uważnie o zwiększeniu zatrudnienia oraz podnoszeniu zamożności w regionach portowych, a także problemach funkcjonowania portów w miastach i ich wpływie na aglomeracje miejskie. Mówi się…

Wymiana wiedzy i doświadczeń kwitnie i na tym się niestety kończy, bo z wdrożeniem teorii zawsze mamy kłopoty. Może nowy minister gospodarki morskiej znajdzie sposób, aby to zmienić...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu