Mostostal Export robi porządki

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 19-05-1999, 00:00

Mostostal Export robi porządki

W ramach restrukturyzacji holdingu, Mostostal Export zamierza na bazie zamojskiej Delii utworzyć grupę kapitałową. W jej skład weszłyby wszystkie spółki spoza sektora budowlanego i finansowego.

CELEM utworzenia takiej grupy jest przede wszystkim oczyszczenie struktury Mostostalu Export. Zbyt duża liczba przedsiębiorstw działających w różnych branżach sprawia, że nie możemy całkowicie skoncentrować naszej uwagi na sektorach, które uważamy za strategiczne — powiedział Jerzy Sak, dyrektor biura zarządu spółki.

W NAJBLIŻSZYM CZASIE Mostostal Export, do którego należy ponad 60 proc. kapitału akcyjnego Delii, wystąpi o zwołanie NWZA spółki, w celu podjęcia stosownych decyzji w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego, zmian w statucie oraz ewentualnego rozszerzenia składu rady nadzorczej. W wyniku podwyższenia kapitału Mostostal zamierza zwiększyć swój udział w kapitale Delii do około 90 proc.

OBECNA struktura Mostostalu Export jest bardzo zdywersyfikowana. W skład grupy wchodzi ponad 30 przedsiębiorstw. Z tego 10 to firmy budowlane, 6 zajmuje się działalnością developerską. 2 inne to spółki finansowe. Pozostałe to spółki maszynowe, spożywcze oraz handlowe. To właśnie one mają wejść w skład grupy, jaka ma powstać wokół Delii, ale jak poinformował Jerzy Sak, nie zdecydowano jeszcze ostatecznie, które to będą przedsiębiorstwa. Grupą ma zarządzać Kapitał Inwestycyjny Alpha, powołany przez Mostostal w 1997 roku fundusz, którego zadaniem jest pomoc spółkom w nie najlepszej sytuacji finansowej, a także poszukiwanie dla nich inwestorów strategicznych. Niewykluczone, że taki inwestor wejdzie również do grupy Delii.

W RAMACH reorganizacji grupy Mostostal Export zamierza skoncentrować się na dwóch głównych kierunkach działalności, budownictwie i usługach finansowych. Jeżeli chodzi o budownictwo to szczególny nacisk ma zostać położony na dalszy rozwój developerki. W tym roku projekty mieszkaniowe mają sięgnąć 190 mln zł, przy czym łączna sprzedaż powinna przekroczyć 500 mln zł. W przyszłym roku mieszkaniówka ma zdecydowanie dominować nad przychodami z budów biur i obiektów handlowych, a łączna sprzedaż — wzrosnąć o około 10 proc. Związane z tym większe nakłady inwestycyjne zostaną częściowo sfinansowane emisją obligacji 5-letnich, o wartości 25 mln USD. W grę nie wchodzi natomiast, jak poinformował Jerzy Sak, dalsza konsolidacja Mostostalu Export. Jego zdaniem, obecny potencjał spółki jest w zupełności wystarczający, aby realizować wszelkie zadania na naszym rynku, na którym teraz występuje nadwyżka podaży nad popytem. Poza tym istnieje cały szereg podwykonawców, stąd inwestycje w nowe spółki nie mają sensu. Możliwe są jednak fuzje spółek zależnych, zwłaszcza tych, w których Mostostal posiada 100 proc. udziałów. Pierwszymi kandydatami do powiązania są spółki Mostostal-Brick (firma budowlana) i Pracownie Konserwacji Zabytków z Zamościa. Ich połączenie pozwoli zmniejszyć koszty zarządzania.

JEŻELI zaś chodzi o usługi finansowe, tu przede wszystkim będą się liczyć Bankowe Towarzystwo Leasingowe (spółka z BPH), Compensa i Compensa Życie. W połowie kwietnia w tych towarzystwach pojawił się niemiecki udziałowiec Hamburg-Mannheimer (HM). Razem z nim strona polska utworzyła PTE, które czeka na licencję w II filarze.

UBIEGŁY ROK Mostostal Export zamknął przychodami na poziomie 258 mln zł. W 1997 było to 150,9 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 20,2 mln zł, a zysk netto 21,7 mln zł. Spółce prawie dwukrotnie wzrósł jednak poziom należności, w związku z tym przepływy na działalności operacyjnej zamknęły się kwotą -48,5 mln zł. Podczas gdy rok wcześniej było to -4,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Export robi porządki