Może być lepiej

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 03-03-2006, 00:00

Większość spółek informatycznych w IV kwartale 2005 r. zanotowała wyższe przychody niż w tym samym okresie 2004 r. To głównie efekt dużych kontraktów sprzętowych podpisanych z resortem edukacji. Ich łączna wartość przekroczyła 200 mln zł. Zyski też nie rozczarowały inwestorów. Ten rok dla firm IT powinien być równie udany.

Rewelacyjne wyniki — jak zwykle — w IV kwartale zanotował Emax. Zysk podwoił się i wyniósł 21 mln zł. To kluczowy okres, gdyż spółka rozlicza swoje kontrakty pod koniec roku. W tym roku będzie podobnie. Wynikom Computerlandu zaszkodziła rezerwa 10 mln na roszczenia ARiMR. Jednak ten rok dla spółki może być bardzo dobry, nie ze względu na niską bazę (poprzedni nie był zbyt udany). Firma ma wypełniony portfel zamówień (w IV kwartale było to 400 mln zł) oraz szanse na wielki kontrakt na system ochrony granic. Wypowiedzenie umowy o współpracy przez IBM dla Computerlandu ma wymiar bardziej prestiżowy niż operacyjny. Podobnie jest z Betacomem, który w ubiegłym roku rozwijał skrzydła.

Softbank pokazał zyski, ale nie sprostał oczekiwaniom rynku (12 mln zł wobec prognoz 15 mln zł). Większość kontraktów spółka sfinalizowała w III kwartale. Softbank rozpoczął konsolidację wyników przejętych spółek Asseco, Incenti, Gladstone i Koma. ABG zrealizował prognozę i nadal zapowiada, że koncentruje się na wysokich marżach, nawet kosztem przychodów. Napływ unijnych funduszy to szansa dla spółki oraz Prokomu, które liczą na zlecenia z sektora publicznego. Prokom dzięki zbudowaniu silnej grupy wykazuje bardzo dobre wyniki skonsolidowane i nadal stawia na obniżkę kosztów działalności. ABG zabiega o kontrakty na system IASC na Bałkanach.

Comarch zanotował w IV kwartale rekordowy zysk netto 12 mln zł. To prawie tyle, ile w całym 2004 r. W tym roku spółka ma mocno rozwijać eksport dzięki umowom z operatorami komórkowymi w Niemczech i USA. Asseco, który w ubiegłym roku podwoił przychody, obecnie rusza na podbój rynku czeskiego, a w Polsce skupi się na oprogramowaniu zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), gdzie o swoją pozycję walczą Macrosoft, Teta i Simple. Dwie pierwsze firmy świetnie radzą sobie na rynku, ale Simple nadal nie może wyjść z kryzysu. Niedawno Simple zaprezentowało nową strategię, która ma w tym pomóc. ATM wypracował rekordowe 16 mln zł zysku netto w ostatnim kwartale. W tym roku spółka stawia na przejęcia. Rozważa kupno innej firmy teleinformatycznej o wartości około 100 mln zł. Dobrze zaprezentował się również Comp, specjalizujący się w systemach szyfrowania. Spółka mocno zredukowała koszty.

Znów słabo zaprezentował się Optimus. Przychody były wyższe dzięki kontraktom sprzętowym. Jednak dają one niską marżę, co z koniecznością zawiązania rezerw spowodowało stratę. Spółka szuka pomysłu na biznes i odchodzi od trwale nierentownego składania pecetów w kierunku technologii mobilnych. CSS miał fatalny rok, ale ostatni kwartał daje nadzieje, że spółka wreszcie przełamała kryzys. W tym roku spółka liczy na efekty restrukturyzacji, która pogrążyła ubiegłoroczne wyniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu