Może być nieco gorzej

Paweł Janas
17-11-2004, 00:00

Wysokie ceny ropy, korzystne marże i kursy walut — w 2005 r. to się może nie powtórzyć. PKN może więc mniej zarobić.

Rekordowe wyniki PKN Orlen w III kwartale (837 mln zł zysku netto) oraz prognoza podwojenia ubiegłorocznego zysku sugerują pytanie o przyszły rok. Czy największa polska spółka paliwowa jest w stanie powtórzyć sukces Anno Domini 2004? Wiele wskazuje na to, że nie. Głównie dlatego, że ceny ropy mogą nie utrzymać się na wysokim poziomie, podobnie jak korzystne trendy w polskiej gospodarce. Przyznaje to zarząd spółki.

— Z naszych wstępnych analiz wynika, że otoczenie rynkowe w 2005 r. będzie gorsze. Nasz przyszłoroczny zysk może więc być nieco niższy od tego, który zanotujemy w 2004 r. Ale to dopiero założenie robocze — mówi Paweł Szymański, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych.

Firma zapewnia, że chce zrobić wszystko, by wyniki nie były tak bardzo zależne od czynników makroekonomicznych. Warto dodać, że poza korzystnymi marżami rafineryjnymi firma korzystała także na ruchach walut. Jedną z możliwości jest dalsza redukcja kosztów.

— Na razie kontynuujemy przyjęty przez poprzedni zarząd program redukcji kosztów. Zakłada on ich zmniejszenie o 800 mln zł do końca 2005 r. Jeśli będzie to potrzebne, rozszerzymy ten program — stwierdził Paweł Szymański.

Nie wiadomo natomiast, czy Orlen sprzeda udziały w Polkomtelu.

— Nie jesteśmy firmą telekomunikacyjną, lecz paliwową. Chcemy sprzedać udziały, ale zainteresowani jesteśmy maksymalizacją ceny — dodał prezes Szymański.

Przyszły rok to dla Orlenu również duże wydatki, choćby związane z przejmowaniem Unipetrolu. Na razie spółka wysłała do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie czeskiej firmy. Zarząd ma nadzieję na zamknięcie transakcji w I kw. 2005 r. Także w tym terminie (a nie — jak wcześniej deklarowano — w listopadzie) ma być gotowa nowa strategia. Wtedy też będzie łatwej prognozować wyniki Orlenu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Może być nieco gorzej