Możliwe niewielkie zwyżki w Europie

  • Emil Szweda
opublikowano: 13-05-2013, 08:59

Rekordy S&P i jena oraz brak negatywnych informacji tworzą umiarkowanie pozytywny klimat na rynkach akcji. Po południu kluczowe znaczenie mogą mieć dane o sprzedaży detalicznej w USA.

W piątek indeksy giełd europejskich początkowo zyskiwały, ale bardzo szybko okazało się, że nie jest to droga, którą chcą iść inwestorzy nastawieni raczej na spokojny dzień i odrobinę relaksu przed weekendem. Dlatego w miarę upływu dnia skala zwyżek topniała, a w naszym regionie minusy powiększały się. DAX zyskał ostatecznie 0,2 proc., a WIG20 stracił 0,5 proc., przy czym warto odnotować spadek RTS o 1,5 proc. oraz zniżkę indeksu giełdy ateńskiej o prawie 3 proc. (przed poniedziałkową decyzją o wypłacie kolejnej transzy pomocy).

Na Wall Street także niewiele się działo, dopiero w ostatniej godzinie popyt przycisnął gaz i dzięki temu S&P zyskał 0,4 proc. i zanotował kolejny rekord. Uwagę przyciąga spadek rentowności obligacji skarbowych (z 1,65 do 1,9 proc. dla 10-latek tylko w maju). Zakończenie hossy na rynku obligacji (wniosek przedwczesny, ale sugerowany przez zachowanie rynku) sugerowałoby m.in. obawy o wzrost inflacji oraz być może powrót hossy na rynek surowców, o ile obawy o skutki zakończenia QE nie okażą się w tym przypadku silniejsze.

Warto odnotować spadek Merval o 3,9 proc. w piątek, po tym jak w czwartek indeks ten stracił 4,3 proc.

Na rynkach azjatyckich sytuacja nie zmieniła się. Przywódcy G7, którzy spotkali się w weekend w Londynie dali zielone światło polityce Japonii, dzięki czemu jen dziś rano osłabił się do 102 JPY za dolara, a Nikkei mógł zyskać dalsze 1,2 proc. Kospi wzrósł o 0,2 proc., natomiast indeks w Szanghaju tracił 0,2 proc. na pół godziny przed końcem notowań po tym jak podano, że kwietniowa produkcja wzrosła o 9,3 proc. (oczekiwano 9,7 proc.), a sprzedaż detaliczna 12,7 proc. (zgodnie z oczekiwaniami).

Europejczycy zaczną zapewne tydzień spokojnie, dobre zachowanie Wall Street w końcówce notowań może pomóc w otwarciu po zielonej stronie. Wobec braku ważniejszych publikacji makro, liczyć się będą wyniki spółek (u nas wyższe od consensusu zyski przedstawił PKO BP) oraz publikowane o 14:30 dane o dynamice sprzedaży detalicznej w USA (oczekiwany jest niewielki spadek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane