Można poprawić atmosferę pracy

Izabela Tadra
opublikowano: 15-04-2008, 00:00

Brak precyzyjnych zapisów w prawie budowlanym sprawia, że o prawidłowej wentylacji hal fabrycznych często się zapomina.

Brak precyzyjnych zapisów w prawie budowlanym sprawia, że o prawidłowej wentylacji hal fabrycznych często się zapomina.

Zanieczyszczenia powietrza w obiektach przemysłowych są oczywistym rezultatem ubocznym produkcji. Zależnie od ich stężenia oraz składu chemicznego mogą wpływać szkodliwie nie tylko na zdrowie pracowników, ale również na konstrukcję budynku.

Niejednolite przepisy

System wentylacji to nic innego, jak odpowiednio zaprojektowany i zainstalowany zespół elementów i urządzeń, zapewniających wymaganą intensywność wymiany powietrza wewnętrznego na powietrze czerpane z zewnątrz budynku. Celem jest dostarczenie czystego, bogatego w tlen powietrza, zmniejszenie jego wilgotności, oczyszczenie go z zanieczyszczeń. A wszystko to przy jednoczesnym utrzymaniu stężenia zanieczyszczeń na poziomie nieprzekraczającym ustalonego w przepisach.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r. mówi, że wentylacja i klimatyzacja mają zapewnić odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną i prędkość ruchów w pomieszczeniu z zachowaniem norm obowiązujących w Polsce. Również tych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych. Dobra wentylacja i klimatyzacja nie może bowiem być głośna i burzyć spokoju jej użytkowników. To samo rozporządzenie nakazuje również stosowanie wentylacji mechanicznej bądź grawitacyjnej w pomieszczeniach przeznaczonych do ciągłego użytku, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych i bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza. Rozsądek każe się domyślać, że prawodawcy chodziło o pomieszczenia przemysłowe i hale produkcyjne.

— Nie ma twardych przepisów regulujących warunki klimatyzowania i wentylacji hal produkcyjnych i przemysłowych. Przepisy są niejednolite. Nakazują montaż takich systemów na przykład w zakładach fryzjerskich czy warsztatach samochodowych i blacharskich, ale w innych, w których logika nakazywałaby ich instalację, już nie. Wszystko właściwie zależy od dobrej woli i wymagań przedsiębiorcy. No i oczywiście urzędników, którzy podpisują papierki i często przymykają oko na niedociągnięcia — mówi Tomasz Trusewicz, dyrektor stowarzyszenia Polska Wentylacja.

Halny w hali

Jednym z podstawowych systemów wentylacji jest tzw. wentylacja naturalna. Jej odmiana, czyli aeracja, stosowana jest w pomieszczeniach wielkokubaturowych, takich jak atria czy właśnie hale przemysłowe. Wykorzystuje ona otwory o proporcjonalnej do kubatury i regulowanej powierzchni, a niekiedy także elementy architektoniczne, wspomagające działanie siły wiatru. Hali produkcyjnej nie można jednak wywietrzyć tak po prostu, otwierając okna. Często system przewiewowy składa się z imponującego zestawu pomp, nawiewarek i wywiewarek oraz agregatów.

Wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, bywa kapryśna i niesterowna. Skuteczniejsza jest mechaniczna, oparta na pracy wentylatorów. Znacznie ułatwia ona kształtowanie parametrów powietrza, możliwość jego filtracji i rozdziału. Również z punktu widzenia racjonalnego wykorzystywania energii warto inwestować w wentylację mechaniczną.

— Przepisy dotyczące norm wentylacyjnych i klimatyzacyjnych są rozrzucone po różnych aktach prawnych i w praktyce łatwe do obejścia. To chaotyczny zbiór rozporządzeń wydanych przez różnych ministrów. Trudno dopatrzyć się w nich logiki, trudno też przestrzegać — tłumaczy Tomasz Trusewicz.

Niestety, polskie prawo budowlane nie uwzględnia istnienia coraz bardziej popularnych, m.in. w Skandynawii, systemów hybrydowych łączących w sobie cechy wentylacji mechanicznej i naturalnej. Tam wyniki eksploatacyjne uzyskiwane w eksperymentalnych budynkach są bardzo obiecujące. W Polsce taki system byłby w sprzeczności z wieloma przepisami dotyczącymi wentylacji i klimatyzacji. A szkoda...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Można poprawić atmosferę pracy