Można ruszać na podbój USA

opublikowano: 11-02-2018, 22:00

Sytuacja firm zza oceanu się poprawiła. Jednak do eksportu wciąż mogą zniechęcać bariery protekcjonistyczne.

W Stanach Zjednoczonych jest mniej bankructw i polscy przedsiębiorcy mogą śmiało ruszać na podbój tego rynku. Jak wynika z najnowszego raportu Atradiusa na temat kondycji gospodarczej Ameryki Północnej, sytuacja w USA się poprawia.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez sądy tego kraju, liczba wniosków o ogłoszenie upadłości złożonych w sądach federalnych spadła o 2,5 proc. w 2016 r. do ponad 24 tys. przypadków. Ponadto wstępne dane wskazują na 4-procentowy spadek w 2017 r. (ze względu na dobrą sytuację gospodarczą). W tym roku bankructw może być mniej o 2 proc. Negatywne konsekwencje dla amerykańskich firm mogą mieć renegocjacje umów NAFTA (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu) oraz szybsze niż prognozowane zacieśnienie polityki pieniężnej. Ponadto do handlu ze Stanami Zjednoczonymi mogą zniechęcać obawy związane ze wzrostem protekcjonizmu, czyli barier mających na celu ochronę przed konkurencją zagraniczną.

— Do tej pory nie wystąpiły radykalne zmiany w tym zakresie. Jednak realizowana polityka handlowa administracji USA pozostaje zagrożeniem, nie tylko dla partnerów handlowych, ale także dla samej gospodarki amerykańskiej — komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradiusie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu