MRPiT chce usprawnić udzielanie pomocy przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

  • PAP
opublikowano: 18-01-2021, 17:44

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało nowelę ustawy, która zawiera propozycje usprawniające mechanizm udzielania pomocy przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej - poinformowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Wśród głównych rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji znalazła się między innymi rezygnacja z konieczności ustalania w decyzji w sprawie udzielenia pomocy, czy wniosek jest uwzględniany w całości.

Resort proponuje też wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią skrócenie okresu oczekiwania na umowne ustanowienie zabezpieczenia, w konsekwencji przedsiębiorca będzie mógł w krótszym czasie otrzymać środki z tytułu udzielanej pomocy.

Projekt nowelizacji zawiera też rozszerzenie katalogu rozstrzygnięć, od których stronie postępowania będzie przysługiwało odwołanie, w celu umożliwienia realizacji prawa do odwołania przez przedsiębiorcę w każdej sytuacji, w której jego zdaniem rozstrzygnięcie nie odpowiada jego interesom.

Zaproponowano też wprowadzenie możliwości składania wniosku o udzielenie pomocy poprzez formularz internetowy w celu usprawnienia procedury ubiegania się o pomoc.

Ministerstwo proponuje też, aby wyłączyć środki pochodzące z udzielonej przedsiębiorcy pomocy spod egzekucji administracyjnej i sądowej, z wyjątkiem egzekucji należności pieniężnej powstałej w związku z naruszeniem zasad udzielenia tej pomocy.

Ponadto przedsiębiorcy mają otrzymać możliwość wykorzystania tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego na przebranżowienie, które może polegać na zmianie przedmiotu działalności przedsiębiorcy lub zmianie profilu produkcyjnego. Według resortu może to korzystnie wpłynąć na przywrócenie przedsiębiorcy długoterminowej rentowności.

Ma być też wprowadzona możliwość wykorzystywania przez przedsiębiorców środków uzyskanych w ramach pomocy na ratowanie, również na usługi doradcze, co pozwoli precyzyjnie określić kierunek potrzebnych działań i przyspieszyć proces zmian w przedsiębiorstwie oraz umożliwi przygotowanie planu restrukturyzacji.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów napisano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał tego roku.

Obecnie obowiązująca ustawa weszła w życie w sierpniu ubiegłego roku. Zakłada ona, że budżet państwa będzie przeznaczał 120 mln zł rocznie przez 10 lat na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na skutek pandemii koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane