MSP chcą kar dla dłużników

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Firmy liczą, że wyższe podatki dla nierzetelnych kontrahentów i ulgi dla wierzycieli ograniczą problem zatorów płatniczych.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym Ministerstwa Rozwoju i Finansów jest już po konsultacjach społecznych. Przewiduje on m.in., że firma, która w ciągu 120 dni od terminu wyznaczonego w umowie lub na fakturze nie otrzyma płatności i w tym czasie nie sprzeda wierzytelności, będzie miała możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą kwotę. Dzięki temu zapłaci niższy podatek dochodowy.

Natomiast niesolidnego dłużnika spotkają sankcje dwojakiego rodzaju. Przede wszystkim nie będzie mógł wliczyć w koszty niezapłaconej faktury, a dodatkowo zostanie zobligowany do zwiększenia swojej podstawy opodatkowania i tym samym zapłacenia wyższego podatku dochodowego. Według ponad 61 proc. mikro-, małych i średnich firm, rozwiązania resortów rozwoju i finansów dyscyplinujące nierzetelnych kontrahentów poprawią sytuację w gospodarce — pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor przez Instytut Keralla Research na próbie 500 przedsiębiorców.

Ponad 34 proc. firm sądzi, że proponowany mechanizm raczej poprawi sytuację, kolejnych blisko 27 proc. jest zdecydowanie pewna, że tak się stanie. Sceptycznie do pomysłu podchodzi 22 proc. badanych, a co szósty przedsiębiorca (17,4 proc.) nie podejmuje się oceny wpływu nowych regulacji na upowszechnienie problemu opóźnień we wzajemnych płatnościach przedsiębiorstw.

— Już sam fakt, że wierzyciele będą mieli prawo pomniejszyć swój dochód do opodatkowania, jeżeli dłużnik im nie zapłaci, jest korzystną zmianą.Dodatkowo nałożenie na dłużników obowiązku korekty kosztów i zapłacenie wyższego podatku może okazać się skutecznym bodźcem do bieżącego regulowania płatności. Choć może warto zastanowić się nad okresem krótszym niż 120 dni opóźnienia dla uruchomienia takiej możliwości — komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Dzisiaj wierzyciel, nawet jeśli nie dostaje pieniędzy, to po wystawieniu faktury musi zapłacić podatki. VAT może odebrać, o ile kontrahent nie zapłacił w ciągu 150 dni — ale nie ma takiej opcji, jeśli chodzi o podatek dochodowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / MSP chcą kar dla dłużników