Czytasz dzięki

MSP dostaną 43 proc. puli

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 06-10-2011, 00:00

8,5 mld zł – to wysokość unijnej pomocy, na jaką mikro-, małe i średnie firmy podpisały dotychczas umowy z PARP

Karuzela unijnych dotacji rozkręciła się na dobre. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w latach 2007-2013 ma do rozdysponowania wśród polskich przedsiębiorców 7,1 mld EUR, czyli ok. 28,7 mld zł. Do końca września agencja podpisała umowy na ponad 19,8 mld zł, z czego do małych i średnich firm (MSP) trafi 43 proc., czyli 8,5 mld zł.

— Powinniśmy szczególnie wspierać sektor MSP, bo Polska ma pod tym względem ogromny potencjał. W naszym kraju mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 5 osób to 96 proc. firm, natomiast średnia w Unii Europejskiej wynosi tylko 92 proc. Mamy więc mnóstwo mikrofirm, ale będziemy robić wszystko, aby jak najwięcej z nich się rozrastało do poziomu małych i średnich — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

PARP dzieli i rządzi unijnymi dotacjami z programów operacyjnych Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki i Rozwój Polski Wschodniej.Najwięcej umów podpisanych przez agencję dotyczy Innowacyjnej Gospodarki — na wsparcie projektów z mikro-, małych i średnich firm przeznaczono ponad 3,8 mld zł.

— Niestety, nakłady na innowacyjność w firmach z sektora MSP wciąż są zbyt małe. Chodzi tu nie tylko o koszty, ale bariery mentalne. Przedsiębiorcy skupiają się na działalności „tu i teraz” i nie myślą o przyszłości, a innowacje traktują jako ryzyko — tłumaczy Bożena Lublińska-Kasprzak.

Agencja ma do podziału jeszcze ponad 8 mld zł. W ostatnich miesiącach tego roku firmy mogą się starać o dotacje, m.in. na rozwój informatycznych powiązań typu B2B, dofinansowanie klastrów i promocję przedsiębiorstw za granicą. Przyszły rok to konkursy o dotacje m.in. na nowe projekty internetowe firm i rozwój klastrów. Jednym z największych będzie nabór na projekty, które wykorzystają możliwości ochrony przedmiotów własności przemysłowej. W ramach działania 5.4 PO IG do podziału będzie 70 mln zł. Ostatnie konkursy z dotacjami odbędą się w pierwszej połowie 2013 roku. Potem przyjdzie czas rozliczeń unijnych konkursów.

8 mld zł

Tyle jeszcze zostało do podziału na dotacje w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane