MSP: inwestorzy odebrali kilka memorandów ws. KWB Adamów i Konin

PAP
25-08-2011, 12:40

Kilka memorandów informacyjnych w sprawie łącznego kupna Kopalni Węgla Brunatnego Adamów w Turku oraz Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie odebrali dotychczas inwestorzy. 14 października mija termin składania ofert wstępnych na zakup obu spółek.

"Resort skarbu udostępnił kilka memorandów w sprawie łącznego kupna Kopalni Węgla Brunatnego Adamów w Turku i Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie. Ponieważ poprzednie procesy prywatyzacyjne tych dwóch spółek skończyły się niepowodzeniem, daliśmy więcej czasu inwestorom na składanie ofert" - powiedział w czwartek PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Dodał, że widać zainteresowanie prywatyzacją kopalń - zarówno ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów branżowych, jak i finansowych, w tym funduszy inwestycyjnych.

W połowie lipca Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie łącznego kupna kopalni w Turku i Kleczewie. Resort wystawił na sprzedaż akcje obu spółek, stanowiące po 85 proc. ich kapitału zakładowego. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do 15 proc. walorów KWB Adamów oraz KWB Konin.

Negocjacje mają dotyczyć głównie łącznej ceny za kupowane pakiety akcji spółek. Brane pod uwagę mają być również inne zobowiązania, w tym proponowany przez inwestora program rozwoju kopalni (m.in. zobowiązania inwestycyjne, w zakresie ochrony środowiska i pracowników oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań).

Inwestorzy mogą odbierać memoranda informacyjne do 12 października. MSP czeka na oferty wstępne do 14 października do godz. 14. Do 31 października zainteresowane podmioty zostaną poinformowane o decyzji ministra skarbu.

Doradcą resortu skarbu przy prywatyzacji obu kopalni jest spółka KPMG Advisory.

Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to - obok KWB Bełchatów i KWB Turów - dwie z czterech kopalni węgla brunatnego w Polsce. Głównymi odbiorcami ich surowca jest Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Spółki zajmują się wydobyciem węgla brunatnego i surowców towarzyszących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MSP: inwestorzy odebrali kilka memorandów ws. KWB Adamów i Konin