MSP otwarte na pieniądze z zewnątrz

opublikowano: 15-01-2018, 22:00

Im większa firma, tym częściej sięga po leasing. Najwięcej chętnych na takie finansowanie prowadzi działalność w produkcji i transporcie.

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorców są własne oszczędności — tak wskazało ponad 90 proc. firm badanych przez Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Jednak gdy spojrzymy na wielkość podmiotów, sytuacja wygląda już nieco inaczej. O ile w przypadku mikro- i małych działalności gotówka wiedzie prym nad zewnętrznymi formami finansowania, o tyle średniaki chętniej niż do własnych kieszeni zaglądają do banków lub leasingodawców. Z własnych pieniędzy korzysta dwie trzecie przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników (66,7 proc.), podczas gdy z kredytu bankowego — 81,7 proc. takich podmiotów, a z leasingu — 73,3 proc.

Natomiast wśród mikroprzedsiębiorców 29 proc. zarządzających bazuje na leasingu, a wśród małych firm — 61 proc. Jeśli chodzi o sektory, najwięcej zainteresowanych ofertą firm leasingowych jest wśród podmiotów produkcyjnych. Tylko 62 proc. takich spółek finansuje inwestycje z własnych pieniędzy, a 75 proc. posiłkuje się leasingiem. Na drugim miejscu jest transport, w przypadku którego 72,5 proc. podmiotów wzięło leasing. Zdecydowanie najrzadziej tę formę finansowania wybierają firmy usługowe i handlowe. Zdaniem Radosława Kuczyńskiego, prezesa EFL, dysproporcja między najmniejszymi a największymi podmiotami z sektora MSP, które sięgają po leasing, jest zbyt duża.

— Bez większych przeszkód może korzystać z niego nie tylko firma z długoletnią historią zatrudniająca kilkadziesiąt czy kilkaset osób, ale także młody przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Korzyści mogą okazać się szczególnie istotne w tym ostatnim przypadku, ponieważ leasing nie wymaga angażowania własnej gotówki i nie blokuje zdolności kredytowej — przekonuje Radosław Kuczyński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane