MSP planują inwestycje

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Przedsiębiorcy są ostrożni w prognozach dotyczących sprzedaży i płynności finansowej, ale chcą przeznaczyć więcej pieniędzy na rozwój.

Małe i średnie firmy nadal widzą przyszłość w pozytywnych barwach, mimo że nastroje w tym segmencie nieznacznie spadają już drugi kwartał z rzędu — pokazuje najnowszy Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). To wskaźnik informujący o skłonności spółek z sektora MSP do wzrostu. Może się wahać od 0 do 100 pkt., przy czym wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej 50 pkt. — sytuację, która nie sprzyja rozwojowi.

Obecnie wskaźnik wynosi 58,23 pkt. — o 1,1 pkt. mniej niż w III kwartale tego roku, ale o 2,9 pkt. więcej niż rok temu. — Wciąż jest on na wyższym poziomie niż w całym 2016 r. To oznacza, że mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, cały czas widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach — mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Podobnie jak w poprzednich pomiarach, wysoka wartość głównego wskaźnika utrzymuje się przede wszystkim dzięki inwestycjom. Aż 41,4 proc. badanych przedsiębiorców przewiduje wzrost wydatków na rozwój i jest to najwyższy odsetek w ciągu dwóch lat. Jednocześnie wzrosła liczba pesymistów, liczących się ze spadkiem inwestycji (obecnie deklaruje tak 19,8 proc. firm, w porównaniu z 13,4 proc. w trzecim kwartale) oraz zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie (16,4 proc. vs 7,2 proc.).

Te czynniki miały główny wpływ na niewielki spadek wskaźnika w porównaniu z poprzednim kwartałem. Nie zmieniła się znacząco liczba optymistów w kwestii płynności finansowej. Obecnie stanowią oni 26 proc. pytanych, czyli tyle samo, ile w drugim kwartale 2016 r., kiedy było ich najwięcej w historii badania. Również stosunkowo niewielki odsetek przedsiębiorców (28,3 proc.) wskazał, że oczekuje wzrostu sprzedaży. Jest to wynik tylko o 1,6 proc. niższy w porównaniu z trzecim kwartałem bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu