Multiplex szuka operatorów

ANP
opublikowano: 30-09-2009, 00:00

Firma oferująca mobilną telewizję w Polsce liczy na 200 tys. użytkowników w 2012 r.

Firma oferująca mobilną telewizję w Polsce liczy na 200 tys. użytkowników w 2012 r.

Mobilna telewizja, która umożliwia oglądanie programów telewizyjnych w komórce, wystartowała w Polsce, siódmym kraju na świecie udostępniającym usługę. Hurtowo chce ją oferować Info-TV-FM, które wygrało przetarg na zagospodarowanie częstotliwości DVB-H. Na razie spółka uruchomiła trzy nadajniki w Warszawie. Jednak w kraju nadal brak telefonów, na których można telewizję oglądać.

— Jesteśmy przekonani, że uruchomienie pierwszego multipleksu cyfrowego w Polsce będzie hitem — mówi Albert Kuźmicz, prezes Magna Polonia, funduszu mającego udziały w Info-TV-FM.

Dodaje, że badani użytkownicy chcieli oglądać głównie kanały informacyjne, sportowe i programy dla dzieci.

— Prognozy dla rynku polskiego mówią o 200 tys. użytkowników telewizji komórkowej w 2012 r. Rok później ma ich być już 500 tys., a w 2017 r. 1,3 mln. To stosunkowo ostrożne szacunki, bo w takich krajach jak Włochy czy Austria użytkowników przybywało szybciej — mówi Jerzy Cegliński, członek zarządu Info-TV-FM.

Według Witolda Tomaszewskiego z portalu Telepolis.pl to zbyt optymistyczne prognozy.

— Nie zanosi się na szybkie wdrożenie usługi. Era i Plus GSM oficjalnie nie są zainteresowane ze względu na finanse. Poza tym w proponowanej przez Info-TV-FM ofercie programowej mało jest treści dla telefonów komórkowych. Nikt nie będzie przez trzy godziny oglądać filmów na telefonie — komentuje Witold Tomaszewski.

Spółka wprowadzenie usługi negocjuje z dwoma operatorami i liczy, że jeszcze w tym roku podpisze umowy. Duże nadzieje wiąże też z EURO 2012 r.

Całkowite nakłady inwestycyjne Info-TV-FM na wprowadzenie usługi mają wynieść 100 mln zł. Firma planuje postawić około 300 nadajników w całym kraju. Koszt jednego szacuje na 55 tys. EUR.

W telewizji mobilnej znajdzie się minimum 16 programów telewizyjnych i radiowych. Do końca 2011 r. ma być dostępna w 31 miastach w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane