Mundial podbił inflację w Brazylii

opublikowano: 08-07-2014, 16:30

W czerwcu po raz pierwszy od roku inflacja w Brazylii dotarła do górnej granicy przedziału ustalonego przez tamtejszy rząd, informuje Reuters.

Wśród przyczyn analitycy wymieniają m.in. podniesienie cen przez linie lotnicze i hotele w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej.

Ceny konsumpcyjne mierzone indeksem IPCA wzrosły o 6,52 proc. w ujęciu rocznym, osiągając górną granicę, którą ustalił również bank centralny 4,5 proc. +/- 2 punkty proc.

W maju inflacja wyniosła 6,37 proc. licząc rok do roku.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł 0,40 proc. i pokrył się ze średnią oczekiwań analityków na poziomie  0,39 proc. To najwyższy poziom wskaźnika od 2008 roku.

Ceny biletów lotniczych podskoczyły w czerwcu aż o 21,95 proc. w porównaniu z majem zaś opłaty hotelowe wzrosły o 25,33 proc. Razem obie pozycje stanowiły połowę miesięcznej stopy inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mundial podbił inflację w Brazylii