Murapol trzyma się planu

Deweloper wprowadził do sprzedaży więcej, niż planował w przyjętej rok temu strategii.

Od stycznia do końca listopada grupa Murapol podpisała 3285 umów na sprzedaż mieszkań, osiągając delikatnie słabszy wynik niż w analogicznym okresie 2018 r., kiedy klienci podpisali 3301 umów. Tym samym w 11 miesięcy spółka zrealizowała ok. 94 proc. rocznego planu, który zakładał sprzedaż 3,5 tys. mieszkań. Ogólnopolski deweloper z siedzibą w Bielsku-Białej najwięcej mieszkań sprzedał w Krakowie — 552, Katowicach — 506 i Wrocławiu — 367.

NIE POWIEJE CHŁODEM:
NIE POWIEJE CHŁODEM:
Nie widzę symptomów przegrzania rynku. Ceny materiałów lekko się stabilizują, jednak robocizna delikatnie drożeje. Nie przewiduję spowolnienia lub ochłodzenia w mieszkaniówce. W nowym roku mieszkania zapewne jeszcze podrożeją — mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu.
Fot. GK

— Kiedy rok temu ogłaszaliśmy strategię na najbliższe lata, wiedzieliśmy, że stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, dlatego tym bardziej cieszy nas, że pierwszy rok jej realizacji skończymy z wynikami zbliżonymi lub przewyższającymi założone cele. Do listopada wprowadziliśmy do sprzedaży blisko 4,4 tys. mieszkań, przekraczając znacznie zakładany roczny plan — mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

Spółka przewidywała, że do sprzedaży wprowadzi do 4 tys. mieszkań, więc zrealizowała 126 proc. założeń. Na koniec listopada miała w budowie 6,6 tys. lokali w ramach 23 projektów na terenie 13 miast. Najwięcej „czterech kątów” deweloper stawia w Katowicach — 1,1 tys., Wrocławiu — 869 i Poznaniu — 821. Ponad 700 mieszkań wkrótce przybędzie na terenie Łodzi i Warszawy. Działki zgromadzone przez Murapol w banku ziemi pozwolą na budowę 18,7 tys. mieszkań.

— Wartość banku ziemi na koniec listopada 2019 r. wyniosła ok. 612 mln zł netto, z czego grunty o wartości 334 mln zł stanowią własność grupy, zaś działki inwestycyjne o wartości 278 mln zł są zakontraktowane w formie umów przedwstępnych — mówi prezes Murapolu.

Poza dużymi metropoliami spółka chce rozwijać się w miastach regionalnych. Nikodem Iskra zapowiada stworzenie mocnego bastionu na Kujawach, gdzie planowana jest budowa 700 mieszkań w Bydgoszczy i 500 Toruniu. Spółka nie planuje jednak ekspansji na ścianę wschodnią i północny-zachód. We wrześniu deweloper uruchomił sprzedaż pierwszego projektu nieruchomościowego przeznaczonego na wynajem. Inwestycja Murapol Apartamenty Praskie oferuje 276 mieszkań o metrażu od 25 do 50 m kw. Firma od połowy roku sprzedaje też lokale usługowe z gwarancją najmu — zapewnia stały zwrot z inwestycji i pomoc w szukaniu najemcy. Debiut dewelopera na giełdzie został kolejny raz przesunięty, po tym jak w czerwcu Murapol przełożył IPO na przyszły rok.

— IPO jest przez nas rozważanie, jednak przy tym stanie giełdy i tak niskich wycenach to nie jest dobry moment na debiut. Bliżej nam będzie do powrotu na Catalyst niż debiutu giełdowego — mówi Iwona Sroka, członek zarządu dewelopera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane