Murapol zmienia zarząd pod giełdę

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Prezes przesiądzie się do nadzoru, jego miejsce zajmie wiceprezes, a do zarządu dewelopera wejdzie Iwona Sroka, która ma przygotować spółkę do wejścia na GPW

Lider w sprzedaży mieszkań na polskim rynku przygotowania do wejścia na warszawską giełdę zaczyna od zmian w kierownictwie. Od początku przyszłego roku Michał Sapota, kierujący spółką od 2014 r., a w zarządzie obecny od 2009 r., przesiądzie się do rady nadzorczej. Zastąpi go Nikodem Iskra, związany z deweloperską grupą od dekady, a od 2013 r. zasiadający w fotelu wiceprezesa.

Nikodem Iskra (z lewej), który od 2013 r. był wiceprezesem Murapolu, od początku przyszłego roku będzie prezesem deweloperskiej grupy. Na stanowisku zastąpi Michała Sapotę, który ma „wyznaczać strategiczne kierunki rozwoju grupy" z fotela w radzie nadzorczej. Wiadomo już, że spółka obrała kierunek na warszawską giełdę. Tu sternikiem ma być Iwona Sroka, do niedawna szefowa KDPW, która zostanie członkiem zarządu.
Zobacz więcej

ZAMIANA RÓL:

Nikodem Iskra (z lewej), który od 2013 r. był wiceprezesem Murapolu, od początku przyszłego roku będzie prezesem deweloperskiej grupy. Na stanowisku zastąpi Michała Sapotę, który ma „wyznaczać strategiczne kierunki rozwoju grupy" z fotela w radzie nadzorczej. Wiadomo już, że spółka obrała kierunek na warszawską giełdę. Tu sternikiem ma być Iwona Sroka, do niedawna szefowa KDPW, która zostanie członkiem zarządu. ARC, FORUM, WM

— Po 9 latach w zarządzie Murapolu chcę zaangażować się w jego rozwój z nieco innej pozycji. Zamiast działać stricte operacyjnie, chcę skupić się na wyznaczaniu kierunków rozwoju, z uwzględnieniem wszystkich pojawiających się okazji rynkowych dla firm z takim potencjałem — mówi Michał Sapota.

— Objęcie stanowiska prezesa traktuję jako duże wyzwanie, zwłaszcza że jesteśmy w przededniu strategicznych decyzji dotyczących dalszego rozwoju grupy. Cieszę się, że miałem okazję współpracować z tak skutecznym i wizjonerskim menedżerem jak Michał Sapota i jestem pewien, że nasza współpraca w relacji zarząd — rada nadzorcza będzie równie owocna — mówi Nikodem Iskra, wiceprezes zarządu Murapolu.

Do zarządu Murapolu wejdzie Iwona Sroka, która do września tego roku była prezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. W ubiegłym tygodniu menedżerka weszła już do rady nadzorczej Skarbca TFI, należącego do giełdowego Skarbca Holding, w którym Murapol jest czołowym akcjonariuszem. Przy tej okazji nieoficjalnie pisaliśmy, że Iwona Sroka może „w najbliższym czasie objąć stanowisko także w ramach całej grupy Murapol”. Teraz wiadomo, jakie to stanowisko — będzie odpowiadać za komunikację strategiczną i relacje inwestorskie, a także za przygotowanie spółki do wejścia na warszawską giełdę.

— W Murapolu powierzono mi zadania związane z procesem IPO oraz efektywną komunikacją grupy. Ciekawi mnie, jak z perspektywy emitenta w praktyce wygląda polski rynek kapitałowy — za chwilę tego właśnie doświadczę. Będąc jednocześnie w radzie nadzorczej Skarbca TFI, będę stała na straży właściwych relacji korporacyjnych i profesjonalizmu — mówi Iwona Sroka.

Murapol w ubiegłym roku jako jedyny deweloper na polskim rynku sprzedał ponad 3 tys. mieszkań. W ciągu trzech kwartałów tego roku zakontraktował sprzedaż 2,47 tys. lokali, poprawiając wynik sprzed roku o 21 proc. Prowadzi inwestycje w 14 polskich miastach, rozpoczął też ekspansję na rynkach zagranicznych — chce stawiać mieszkania w Niemczech (Berlin) i Wielkiej Brytanii (Edynburg).

— Grupa Murapol jest liderem polskiego rynku mieszkaniowego. Coraz odważniej wchodzimy także do innych krajów europejskich. Uznaliśmy, że jest to dobry czas, aby takim dorobkiem, pozycją rynkową oraz perspektywami wzrostu podzielić się z inwestorami — mówi Wiesław Cholewa, przewodniczący rady nadzor czej Murapolu.

W ubiegłym roku Murapol miał 236,5 mln zł przychodów i 126 mln zł czystego zysku. Największymi akcjonariuszami spółki, o której planach debiutu giełdowego spekuluje się od kilku lat, są Wiesław Cholewa, Leszek Kołodziej i Michał Dziuda. W czerwcu tego roku Murapol kupił 32,99 proc. Skarbca Holding, który ma być fundamentem finansowego ramienia grupy. Należy też do niego giełdowa spółka Abadon Real Estate, odpowiedzialna za wykonanie projektów deweloperskich. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu