Murowana Goślina chce wyemitować obligacje

Bożena Sztonyk
09-10-2000, 00:00

Murowana Goślina chce wyemitować obligacje

Emisja wartości 6,6 mln zł odbędzie się w dwóch transzach. Pierwsza w 2001 r.

W połowie października Rada Miasta Murowanej Gośliny zdecyduje, czy w latach 2001-2002 zostaną wyemitowane komunalne obligacje. Bezpieczne zadłużenie gminy zostało określone na poziomie 6,6 mln zł. Uzyskane pieniądze miasto chce przeznaczy na budowę gimnazjum i poprawę infrastruktury drogowej.

Zarząd Miasta Murowanej Gośliny 4 października podjął decyzję o emisji obligacji komunalnych w latach 2001-2002. Jej wartość ma wynieść 6,6 mln zł. Decyzję zarządu musi jednak zaakceptować rada miasta, która zbierze się w połowie października.

Tomasz Łęcki, burmistrz Murowanej Gośliny, jest przekonany, że rada miasta podejmie pozytywną decyzję.

Bezpieczne zadłużenie

Przygotowana przy współpracy ze spółką Inwest Consulting propozycja zadłużenia przewiduje możliwość emisji obligacji w dwóch transzach: pierwszej w kwocie 3 mln zł w 2001 r. i drugiej w kwocie 3,6 mln zł w roku 2002. Emisja obligacji w tych kwotach byłaby bezpieczna dla budżetu gminy. Pieniądze uzyskane z emisji zostaną przeznaczone na realizację niektórych inwestycji ujętych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

— Najpilniejsze zadania gminy to budowa gimnazjum i modernizacja infrastruktury drogowej. Na te inwestycje będziemy chcieli uzyskać środki z emisji obligacji, która zamierzamy przeprowadzić w przyszłym roku — mówi Tomasz Łęcki.

Trzy warianty

W czerwcu br. Rada Miejska w Murowanej Goślinie przyjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu opracowania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Propozycje potrzeb inwestycyjnych do WPI mogli zgłaszać mieszkańcy, radni i urzędnicy. W sumie przedstawiono 71 propozycji.

Komisja Koordynacyjna WPI przygotowała trzy warianty realizacji inwestycji z uwzględnieniem możliwości ich finansowania przez gminę w oparciu o wolne środki oraz wykorzystanie możliwości zadłużenia. Każdy z wariantów przewiduje mniejszy lub większy udział wolnych środków, w zależności od proponowanej wysokości zadłużenia. Jednak zdaniem władz miejskich, tylko emisja obligacji komunalnych pozwoli na zrealizowanie zaplanowanych inwestycji.

Tomasz Łęcki zapowiada, że jeśli emisja obligacji się powiedzie , to gmina sięgnie po ten sposób finansowania przy planowaniu następnych inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bożena Sztonyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Murowana Goślina chce wyemitować obligacje