Na bocznym torze

Kamil Zatoński
29-10-2007, 00:00

Od początku roku indeks sektorowy WIG-Telekomunikacja spadł o blisko 7 proc. To najgorszy wynik na tle innych branż.

Cieniem na wizerunku sektora kładą się problemy dwóch największych spółek: Telekomunikacji Polskiej i Netii. Największemu operatorowi życie uprzykrza Urząd Komunikacji Elektronicznej, który dąży do zniwelowania ogromnej przewagi konkurencyjnej TP w telefonii stacjonarnej. Spadku przychodów z tej działki nie rekompensują wciąż rosnące (ale już nie tak dynamicznie, jak w poprzednich latach) wpływy Centertela, komórkowego ramienia telekomu, ani przychody z transferu danych.

Na komórki i internet postawiła Netia, wprowadzając markę Play (wspólnie z islandzkim partnerem) i oferując szybkie łącze internetowe. Z powodu ryzyka obu projektów inwestorzy mocno przecenili w tym roku akcje spółki (o prawie 25 proc.). Pozyskiwanie klientów dla obu usług idzie jednak nawet lepiej, niż zakładano, dlatego spółka ma szansę na szybsze, niż oczekują inwestorzy, wydobycie się ze strat.

W nowe projekty — m.in. telewizję cyfrową i usługę wideo na żądanie — wchodzą też Multimedia Polska. Warszawski operator kablowy, po nie najlepszym pierwszym półroczu, obiecuje istotną poprawę wyników. Jeśli deklaracje znajdą pokrycie w wynikach trzeciego kwartału, kurs akcji spółki powinien wyrwać się z marazmu, w którym tkwi praktycznie od giełdowego debiutu w listopadzie ubiegłego roku.

Słabo jak na razie radzą sobie też mniejsi przedstawiciele sektora — Spray i Hyperion, którzy nie rozwijają się tak szybko, jak oczekiwaliby tego inwestorzy. I mogą mieć z tym problemy, bo na rynku transferu danych trudno o skokową poprawę wyników, jeśli nie dokonuje się przejęć. Najgorzej wiedzie się Mediatelowi, któremu w pierwszym półroczu wyraźnie spadły przychody, zanotowano również straty. Firma nadal procesuje się z TP w sprawie wzajemnych rozliczeń. Porządki w Mediatelu chcą zrobić nowi właściciele, którzy szybko zmienili władze spółki i zobowiązali je do przedstawienia i wdrożenia nowej strategii. Na dniach powinna ona zostać ogłoszona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Na bocznym torze